Finał projektu “Odnajdziemy się na mapie Myscowej”

final2

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza wszystkie osoby mieszkające w Myscowej, związane z tą miejscowością lub pragnące ją odkrywać na finał projektu “Odnajdziemy się na mapie Myscowej” połączony z prezentacją etnograficznej mapy miejscowości.

Niedziela 22 października 2023 r.

Dom Strażaka w Myscowej.

 

W planach

  • godz. 15.30 gra terenowa po Myscowej dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicami / opiekunami.
  • godz. 17.00 prezentacja etnograficznej mapy Myscowej dla wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości.

 

Podczas finału będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz etnograficznej mapy Myscowej. Zapewniamy też poczęstunek oraz atrakcje dla dzieci.

Szczegółowe informacje

https://etnograficzna.pl/final-projektu-odnajdziemy-sie-na-mapie-myscowej/

https://www.facebook.com/events/1555623025268356

 

Więcej informacji

 

Jeśli trafisz do Myscowej przypadkiem, pewnie zwrócisz uwagę na jej piękne położenie oraz wszechobecne krowy pasące się na łąkach. Jeśli będziesz szukać informacji na jej temat w mediach, najprawdopodobniej przeczytasz o napięciu związanym z planowaną od lat 60. XX w. budową zapory na Wisłoce, która miałaby spowodować całkowite zalanie miejscowości. Jeśli zajrzysz do opisów w przewodnikach, dowiesz się zapewne o łemkowskiej historii wsi, cerkwi i cmentarzu.

To wszystko prawda, ale można tu znaleźć o wiele więcej fascynujących opowieści.

Projekt „Odnajdziemy się na mapie Myscowej” służył zebraniu ich, aby stworzyć ilustrowaną mapę pokazującą kolejne warstwy pamięci w tej miejscowości.

Od lipca etnografki ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna wraz z artystką Anną Chmiel rozmawiały z mieszkańcami i mieszkankami Myscowej w Beskidzie Niskim (gm. Krempna). Pytały o miejsca we wsi, które są lub były ważne dla różnych osób i związane z nimi historie. Na podstawie badań powstała pięknie ilustrowana mapa, która zawiera także opisy ponad 40 różnych miejsc.

Można dzięki niej odkrywać kolejne warstwy pamięci o Myscowej:

  • czasy międzywojenne, gdy wieś była znacznie większa;
  • dramatyczne lata II wojny światowej i tuż po niej, które przyniosły niemal całkowitą wymianę mieszkańców Myscowej w związku z wyjazdami a później wysiedleniami tutejszych Łemków;
  • życie codzienne w PRL-u w cieniu planów budowy zbiornika, mającego zalać całą wieś;
  • współczesne inicjatywy integrujące myscowian.

 

Podczas finału projektu będzie można posłuchać i porozmawiać o tym, co udało się zmieścić na mapie, ale też o tym, czego na nie jeszcze brakuje.

 

Rozpoczniemy o 15:30 od gry terenowej, która będzie toczyła się w centrum miejscowości. Uczestnicy i uczestniczki będą odkrywać najważniejsze miejsca w Myscowej i ich historię, szukać śladów przeszłości i wykorzystywać swoje umiejętności, aby rozwiązać zagadki na jej temat. Do gry zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież powyżej 10 r.ż wraz z rodzicami/opiekunami, ale młodsze i starsze osoby mające chęć na taką rozrywkę także mogą spróbować swoich sił. Zbiórka na grę o godz. 15:30 pod Domem Strażaka.

 

O godzinie 17:00 w Domu Strażaka rozpocznie się główna część wydarzenia, podczas której zaprezentujemy etnograficzne mapy Myscowej i porozmawiamy o umieszczonych na nich historiach. Pokażemy, do jakich materiałów na temat wsi udało nam się dotrzeć, obejrzymy trochę fotografii. Nie zabraknie poczęstunku oraz atrakcji dla dzieci.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Chcemy, żeby nasze wydarzenie było dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Do głównego pomieszczenia w remizie prowadzą schody, możemy pomóc je pokonać. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek potrzeby związane z udziałem w spotkaniu, prosimy o kontakt, postaramy się znaleźć rozwiązanie. Na terenie Myscowej oraz w najbliższej okolicy możemy zaoferować bezpłatną podwózkę samochodem osobowym.

W tej i innych sprawach prosimy o kontakt: pracownia@etnograficzna.pl, 602727185.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2023.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024
Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!