Światowy Dzień Walki z Depresją: jak sobie pomóc? Jak pomóc chorej osobie?

WW - obrazek wyróżniający(123)

Gdy boli ząb, idziesz do dentysty. Gdy źle widzisz, idziesz do okulisty. Gdy życie sprawia ból, na który nie pomagają rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, długie spacery czy ulubione hobby, idziesz do psychiatry. Wiele osób nie prosi o pomoc specjalistów w obawie, że zostaną ocenione jako „słabe”. Depresja to choroba i tak jak nie wstydzimy się wizyty u dentysty, tak nie powinniśmy wstydzić się spotkania z psychiatrą. Z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją przypominamy nasze teksty dot. chorób psychicznych i podpowiadamy, gdzie szukać pomocy.

„Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie” – pisze dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza, specjalista psychiatra, w artykule na stronie Medycyna Praktyczna Dla Pacjentów.

 

Objawy depresji

Fundacja ITAKA od ponad 20 lat obsługuje Antydepresyjny Telefon Zaufania. Na swojej stronie internetowej zamieszcza też dużo szczegółowych informacji, które mogą ułatwić zrozumienie powodów złego samopoczucia naszego lub bliskich. Nierzadko odwiedzenie strony organizacji, która od lat działa w obszarze walki z depresją, pomaga podjąć decyzję o zwróceniu się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.

Na stronie Fundacji ITAKA można przeczytać o objawach depresji. Należą do nich:

 • poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, utrata energii
 • smutek, przygnębienie, płaczliwość
 • utrata zainteresowań, „nic Cię nie cieszy”
 • niechęć do pracy, wykonywania codziennych czynności
 • brak zadowolenia z życia, niechęć do życia
 • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji
 • zamartwianie się (o dzień dzisiejszy, o przyszłość)
 • unikanie spotkań ze znajomymi
 • uczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju
 • wczesne budzenie się, płytki sen lub odwrotnie, trudności z porannym wstawaniem
 • złe samopoczucie rano
 • brak apetytu, chudnięcie
 • zaparcia, zasychanie w ustach
 • bóle: głowy, różnych grup mięśni
 • myśli samobójcze.

 

Jeśli takie objawy pojawiają się codziennie i trwają dłużej niż dwa tygodnie może to oznaczać, że Ty lub Twoi bliscy zmagają się z depresją. W takim przypadku należy zgłosić się do psychiatry, który może potwierdzić lub wykluczyć Twoje podejrzenia i pomóc w rozwiązaniu problemu.

Informacji na temat depresji i innych chorób psychicznych w internecie jest wiele, ale nie wszystkie są sprawdzone. Polecamy korzystanie ze źródeł, do których można mieć zaufanie. Do takich należy strona Fundacji ITAKA, w szczególności podstrony:

 

Czytaj więcej

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna. Instytucje wsparcia – W Polsce system pomocy jest rozproszony. Wsparcie udzielane jest przez wiele instytucji i specjalistów o zróżnicowanych kwalifikacjach.

Gdzie po pomoc psychologiczną? 116-111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – Zbiór linków do stron internetowych i poradników, gdzie znajdziemy ogólnopolskie numery telefonów zaufania oraz informacje o dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w poszczególnych województwach.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry? – Jestem lekarzem psychiatrą, pracuję od ponad 45 lat i nadal lubię i cenię pracę z moimi pacjentami. Pracowałam z osobami młodymi, dorosłymi, w „sile wieku”, w bardzo podeszłym wieku, a także trochę z dziećmi. Miałam z pacjentami kontakt w dużym szpitalu psychiatrycznym, w przychodni w prowincjonalnym mieście, w domu opieki, a także w sądzie.

Depresja skrada się po cichu – Za oknem ponuro, dzień staje się coraz krótszy, słońca jak na lekarstwo. Takie okoliczności są przygnębiające, ale czy od razu mogą być powodem depresji?

Autor: Jędrek Godlewski
O autorze: W Fundacji Wspomagania Wsi od 2017 r. Koordynator i twórca programów wspierających młodzież na wsi w stawianiu pierwszych kroków w działaniach społecznych i w rozwijaniu wiedzy o USA. Redaktor Witryny Wiejskiej odpowiedzialny także za oprawę wizualną serwisu. Absolwent Instytutu Anglistyki oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!