„O czym dudni woda w studni?” Gra karciana o kulturze Lasowiaków

oczymzaja

„O czym dudni woda w studni?” to edukacyjna gra przybliżająca historię, kulturę i zwyczaje Lasowiaków – ludzi lasu, osadników puszczańskich, ludności pierwotnie przybyłej z innych terenów, reprezentującej różne kultury, zamieszkujących w północnej części województwa podkarpackiego, na terenie Puszczy Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Odizolowani w rozległych obszarach leśnych kształtowali oni przez wieki wyróżniającą się na tle innych polskich grup etnograficznych charakterystyczną gwarę, strój, zdobnictwo, muzykę i inne elementy tworzące unikatowy obraz lasowiackiego folkloru.

Głównym zamierzeniem gry jest przybliżenie szerokiego kontekstu lasowiackiej kultury. Gdzie można spotkać utopca? Dlaczego świetny skrzypek mógł budzić nie tylko zachwyt, ale też strach i dlaczego raubsic, lasowiacki kłusownik, przepuszczał żywą żmiję przez lufę strzelby? Czym były błędne ognie i dlaczego lasowiackie gospodynie święciły pokarmy w opołkach? Kto pierwszy musiał przyjść w Wigilię do lasowiackiej chałupy? Kim jest retman i czym, oprócz kucia koni, zajmował się kowal? Gdzie znajdziemy pomnik Lasowiaczki i kto był jednym z najwybitniejszych badaczy kultury lasowiackiej? Na te i nie tylko na te pytania znaleźć można odpowiedzi w grze karcianej „O czym dudni woda w studni?” wydanej przez Stowarzyszenie Młody Mołodycz dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego.

Na potrzeby projektu została wytworzona oryginalna szata graficzna, która w artystycznej stylistyce ujęła zarówno bohaterów gry, jak i elementy architektoniczne czy te związane z rzemiosłem lub obrzędami i wierzeniami. Autorzy dla graczy przygotowali 10 kart postaci – bohaterów lasowiackich legend i opowieści oraz aż 130 pytań wraz komentarzami poświęconych kulturze materialnej Lasowiaków, ich zwyczajom i obrzędom dorocznym, wierzeniom, rzemiośle, czy w końcu współczesnemu kontekstowi kultury lasowiackiej, o trzech poziomach trudności, a także 20 zadań testujących umiejętności i spostrzegawczość graczy.

Gra przeznaczona jest dla 2 do 7 osób powyżej 7 roku życia i posiada dwa warianty, które można swobodnie modyfikować i dostosowywać do poziomu graczy. Przybliżony czas gry wynosi od 30 do 60 minut. Dodatkowym atutem warstwy merytorycznej gry jest dołączona broszura, na łamach której zostały zamieszczone informacje dotyczące Lasowiaków oraz kultury i zwyczajów.

Zapraszamy do poznania magicznego świata Puszczy Sandomierskiej i odkrycia tajemnic Lasowiaków, gwarantując, że będzie to przygoda pasjonująca i ciekawa, a w wielu miejscach zaskakująca. Gra „O czym dudni woda w studni?” to propozycja dla każdego, kto chce spędzić wolny czas w aktywny sposób, przy okazji poznając nowe zwyczaje, kulturę i osoby.

Grę „O czym dudni woda w studni?” do samodzielnego wydruku można pobrać bezpłatnie ze strony www.izbapamieci.org.pl.

 

Projekt sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

 

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!