Stowarzyszenie Nenufar – zielona edukacja nadzieją kaszubskiej przyrody

ze

Stowarzyszenie Nanufar z Bytowa powstało w 2021 roku. Impulsem do założenia organizacji była ochrona kaszubskich jezior, użytkowanych przez gospodarstwa rybackie.

W celu hodowli karpi do jezior wlewano m.in. gnojowicę, by jej kwasowość zmienić na bardziej sprzyjającą karpiom. Dzięki staraniom stowarzyszenia jeziora zostały objęte ochroną. Od nazwy wodnej byliny – nenufaru (znanego także pod nazwą lilii wodnej lub grzybienia białego) pochodzi nazwa organizacji.

Stowarzyszenie Nenufar zaangażowane jest także w ochronę starej lipowo-klonowej alei w powiecie bytowskim, między miejscowościami Trzebielino – Kołczygłowy. W celu przebudowy lokalnej drogi zaplanowano tam wycinkę 800 sędziwych drzew. Petycja przeciwko wycince znajduje się na stronie https://petycja.pracownia.org.pl/petycja/nie-dla-wycinki-kaszubskich-alei.

Magdalena Gromek-Kowalczyk i Marcin Jaworski.

W ramach programu Zakorzenione Stowarzyszenie Nenufar zaplanowało na 2024 rok projekt pt. „Zielona edukacja nadzieją kaszubskiej przyrody”. To łącznie 9 bloków tematycznych (46h) z zakresu ekologii ekosystemów występujących na obszarze Pojezierza Bytowskiego oraz z zakresu ochrony przyrody. Do projektu zaproszeni zostali mieszkańcy powiatu.

Z Marcinem Jaworskim ze Stowarzyszenia Nenufar rozmawia Magdalena Gromek-Kowalczyk z Fundacji Wspomagania Wsi.

Marcin Jaworski – z wykształcenia projektant wnętrz (Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej w Szczecinie). Aktywista społeczny (absolwent Szkoły Inicjatyw Strażniczych Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska). Edukator ekologiczny (absolwent Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki) oraz uczestnik szkolenia „Strażnicy i Strażniczki Przyrody” w Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Założyciel Stowarzyszenia Nenufar, które od 2021 roku zajmuje się ochroną kaszubskiej przyrody i krajobrazu. Zainteresowania: trekking górski, pogłębianie wiedzy przyrodniczej, poszukiwania dialogu między edukacją ekologiczną i sztuką użytkową, tworzenie koncepcji i strategii ich realizacji, psychologia społeczna.

Autor: Magdalena Gromek-Kowalczyk
O autorze: w Fundacji Wspomagania Wsi od 2010 r.  Absolwentka wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, międzynarodowych studiów Development Cooperation Policy and Management oraz Szkoły Trenerów NVC.
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!