Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Charzykowy została wybrana, jako najbardziej aktywna i wyróżniającą się MDP w 2022 roku.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 czerwca 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Konkurs „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna odbył się po raz 14. Do ogólnopolskiego konkursu zgłoszono 77 prac dokumentujących działalność MDP w 2022 roku z 13 województw: dolnośląskie (5), kujawsko-pomorskie (5), lubelskie (4), łódzkie (5), małopolskie (14), mazowieckie (8), opolskie (2), podkarpackie (7), pomorskie (3), śląskie (8), warmińsko-mazurskie (1), wielkopolskie (13), zachodniopomorskie (2).
Jury w wyniku analizy przesłanych materiałów jednogłośnie uznało za wzorową drużynę Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP w Charzykowach z województwa pomorskiego, najlepszą opiekunką została Klaudia Labenz.
Nasza grupa liczy około 50. osób. Spotykamy się i poznajemy sprzęt pożarniczy, uczymy się udzielania pierwszej pomocy. Te szkolenia połączone są często z zabawą. Organizujemy też wyjścia integracyjne, aby cała nasza grupa dobrze się zgrała. W zeszłym roku byliśmy też na zawodach pożarniczych i je wygraliśmy, w naszej kategorii. Zwycięstwo dało nam ogromną satysfakcję, ponieważ przygotowywałyśmy się do tych zawodów 2 miesiące – opowiada Wiktoria Dąbrowska, jedna z członkiń zwycięskiej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Charzykowach.
Członkinie zwycięskiej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Charzykowach.
Podczas gali przedstawione zostały również rezultaty projektu „OSP – Potencjał Młodych”.
Czym jest projekt „OSP Potencjał Młodych”?
OSP – Potencjał Młodych to projekt ZOSP RP realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor. Działania skierowane są do młodzieży w OSP, osób pracujących z MDP oraz wszystkich tych, którzy zarządzają jednostkami bądź w przyszłości chcieliby to robić.
Udział w inicjatywie umożliwiał zdobycie profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania OSP, pozwalał nawiązać znajomości oraz pokazał, jak ważne jest aktywizowanie młodzieży w działaniach lokalnej społeczności.
W ramach projektu zrealizowano pilotażowy program Szkoły Liderów OSP obejmujący cztery spotkania stacjonarne, gdzie stu uczestników nauczyło się jak efektywnie zarządzać w OSP, rozwiązywać problemy oraz jak stać się dobrym liderem w swojej społeczności. Dodatkowo, przeprowadzone zostały badania, dzięki którym poznano potrzeby i oczekiwania ludzi młodych oraz kadry zarządzającej OSP.
W ramach projektu powstał również specjalistyczny poradnik, będący źródłem wiedzy i inspiracji dla absolwentów Szkoły Liderów OSP oraz innych członków jednostek.
Podczas uroczystości zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w programie.
Odbył się również panel dyskusyjny o świadomym i nowoczesnym liderstwie w OSP.
Wydarzenie było okazją do spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z całej Polski.
***