Dzień Walki z Depresją

DEPRESSION

Dziś obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Ma on na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z depresją oraz propagowanie wiedzy na temat jej objawów, przyczyn i metod leczenia.

Depresja jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń emocjonalnych na świecie, dotykającym ludzi w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Często jest nazywana chorobą cywilizacyjną, ponieważ wzrasta liczba jej przypadków wraz ze wzrostem tempa życia i wymagań stawianych przed ludźmi.

Objawy depresji mogą być różne i obejmować między innymi uczucie smutku, bezsennność, zmniejszenie zainteresowania życiem, problemy z koncentracją i trudności w podejmowaniu decyzji. Depresja może również prowadzić do problemów z jedzeniem i zmiany wagi, braku energii i zmniejszenia libido.

Leczenie depresji może obejmować terapię psychoanalityczną, terapię poznawczo-behawioralną, leczenie farmakologiczne lub ich kombinacje. Ważne jest, aby ludzie z depresją zwracali się o pomoc do specjalistów, a także by społeczeństwo w sposób ogólny traktowało depresję jak chorobę wymagającą leczenia i zrozumienia.

 

Czy depresję wymyśliły firmy farmaceutyczne? Wykład psychiatry – Dariusza Myszki

Czy gwiazda, która opowiada o przeżytej depresji w kolorowym magazynie, na pewno wie o czym mówi? Podczas popularnonaukowego wykładu w Kawiarni Naukowej 1a psychiatra Dariusz Myszka wyjaśnił, kiedy z medycznego punktu widzenia można mówić o depresji. Opowiedział również słuchaczom o historii opisywania tej choroby, jej diagnostyki oraz leczenia.

Dariusz Myszka rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienie historycznych opisów depresji (dawniej określanej mianem melancholii) – począwszy od Hipokratesa, a skończywszy na pierwszym opisie choroby autorstwa Esquirola. Można się było dowiedzieć, że depresja była nie tylko przedmiotem zainteresowania medycyny, ale również religii (acedia) i kultury (Weltschmerz).

W kolejnej części wykładu prelegent opisał kryteria, którymi kierują się psychiatrzy podczas diagnozowania depresji. Opowiedział słuchaczom, czym jest epizod depresyjny, zespół depresyjny i kiedy możemy mówić o chorobie. Dariusz Myszka podkreślał, że słowo „depresja” jest często nadużywane nie tylko w potocznym języku i w mediach, ale również przez lekarzy.

Ostatnią część wystąpienia prelegent poświęcił na przedstawianie opisanych w medycynie przyczyn choroby, ze szczególnym uwzględnieniem hipotezy zaburzeń neuroprzekaźnictwa (monoaminowana hipoteza zaburzeń afektywnych) oraz zaburzeń neurogenezy. Opisał również, jak powstawały leki antydepresyjne – od tofranilu, przez inhibitory monoaminooksydazy i popularny prozac, po farmaceutyki będące obecnie w fazie testów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Lęk a dystres – wykład Justyny Pronobis-Szczylik

Wypalenie i regeneracja liderów wiejskich

Depresja skrada się po cichu

Gdzie po pomoc psychologiczną? 116-111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna. Instytucje wsparcia

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!