Sprawdź, czy jesteś na liście wyborców!

uwaga3

Do działaczy organizacji obywatelskich docierają sygnały od kolejnych osób, które sprawdzając swoje miejsce głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców odkrywają, że nie są wpisane w miejscu zamieszkania, tylko zameldowania. Dotyczy to osób, które przeprowadziły się nawet kilka lat temu i wtedy dopisały się do spisu wyborców.

To oznacza, że w dniu wyborów, 15 października te osoby nie mogłyby głosować w lokalu wyborczym, w którym robiły to, choćby podczas ostatnich wyborów, tylko musiałyby pojechać do miejsca zameldowania – często nawet kilkaset kilometrów od tego lokalu.

Dlatego sprawdźcie się, zweryfikujcie – to proste i na przykład w aplikacji mObywatel trwa kilkanaście sekund. Można to też zrobić na stronie CRW lub w dowolnym, najbliższym urzędzie gminy.

Instrukcja jak sprawdzić swoje dane

Nie jesteś pewien/pewna, do którego lokalu wyborczego Cię przypisano? A może zmieniałeś/aś ostatnio dane osobowe i nie wiesz, czy zostały już zmodyfikowane w systemie? Wejdź w Centralny Rejestr Wyborców i sprawdź, czy wszystko się zgadza!

Aby sprawdzić swoje dane w CRW, zaloguj się do aplikacji lub na stronie mObywatel.

W dziale Usługi znajdziesz zakładkę „Wybory”, w której odszukasz podrozdział „Centralny Rejestr Wyborców”.

Po naciśnięciu przycisku powinien wyświetlić się komunikat ze zdjęcia poniżej – system potwierdza w ten sposób, że masz czynne prawo wyborcze. Wchodząc w zakładkę dotyczącą najbliższych wyborów, sprawdzisz, gdzie znajduje się Twój lokal wyborczy.

W zakładce „pozostałe dane” znajdziesz swoje dane osobowe, które widnieją w rejestrze wyborców – sprawdź, czy się zgadzają ze stanem faktycznym. W dzień głosowania będzie za późno, aby cokolwiek zmienić.

UWAGA: Jeżeli zmieniałeś/aś miejsce głosowania na najbliższe wybory, informacje w zakładce dotyczącej najbliższych wyborów oraz te w zakładce „Pozostałe dane” będą się różnić.

Chcesz zmienić miejsce głosowania na najbliższe wybory? Masz dwie opcje:

  • jeśli głosujesz w kraju, wejdź na www.gov.pl i w zakładce „Meldunek i wybory” wybierz „Zmień miejsce głosowania”
  • jeśli głosujesz za granicą, dopisz się do spisu lub zmień komisję, w której będziesz głosować na: www.ewybory.msz.gov.pl

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!