Już 26-28 czerwca zapraszamy do Warszawy, tuż nad Wisłę po potężną dawkę wiedzy, spotkań i ważnych dyskusji dla sektora obywatelskiego! Zobaczymy się, aby opowiedzieć w jakim miejscu jesteśmy jako ludzie zaangażowani, organizacje społeczne, sektor obywatelski.
IX OFIP to wydarzenie nieodpłatne – na miejscu gwarantujemy dawkę merytorycznych dyskusji, sieciowanie, wartościowe spotkania oraz wegetariańskie posiłki. Uczestnicy_ki we własnym zakresie ponoszą koszty dojazdu oraz noclegu. W tym roku dla osób uczestniczących mamy 500 miejsc. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem udziału!
Zależy nam na jak największej reprezentacji różnych organizacji i regionów, dlatego w przypadku większej liczby zgłoszeń zastrzegamy sobie możliwość wyboru.
Formularz i szczegóły dotyczące zapisów na stronie IX OFIP-u.
Możliwość dofinansowania kosztów dojazdu ze środków Narodowego Instytutu Wolności (NIW).
Organizacje spoza Warszawy zainteresowane uczestnictwem w OFIP mogą ubiegać się o sfinansowanie kosztów transportu na wydarzenie (środkami publicznego transportu zbiorowego, np. autokarem) w ramach Priorytetu 5, Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO, Edycja 2024 w ramach ścieżki: ŻYCIE PUBLICZNE. Uczestnicy_ki we własnym zakresie ponoszą koszty noclegu.
PROGRAM IX OFIP-u
Tematyka tegorocznego OFIP-u skupia się wokół tożsamości i wartości sektora obywatelskiego, rzecznictwa i dobrego prawa dla NGO, pracy w organizacjach pozarządowych, odporności i stabilności organizacji oraz współpracy z samorządem i innymi sektorami. Tegoroczny OFIP to trzydniowe wydarzenie podzielone na dwie części:
- 26 czerwca – Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Europy Środkowo-Wschodniej – sesje w języku angielskim z udziałem organizacji z regionu Europy (tłumaczone symultanicznie). Pierwsza edycja tego Forum odbyła się w 2014 roku w Bukareszcie. Jej celem jest poszerzenie wiedzy o uwarunkowaniach politycznych i gospodarczych poszczególnych krajów i wypracowanie rozwiązań wspierających ochronę społeczeństwa obywatelskiego w tym regionie Europy.
- 27 i 28 czerwca – Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych – z programem ogólnopolskim i międzynarodowym. Będziemy projektować działania w obszarach wspólnych dla wszystkich organizacji, wymieniać się doświadczeniami oraz pochylać się nad kształtem i dalszym rozwojem sektora obywatelskiego. W programie Forum zawarte są sesje i warsztaty zgłoszone przez organizacje, Targi Wsparcia – tworzymy przestrzeń dla organizacji wspierających inne organizacje w bieżącej działalności; oraz III Forum Doradztwa Lokalnego.
Szczegółowy program tegorocznego OFIP-u odsłaniać będziemy stopniowo. IX OFIP-owi towarzyszy kampania ogólnopolska na rzecz organizacji pozarządowych #todziała.
MOTYW PRZEWODNI: JESTEŚMY TU I TERAZ
Zainspirowani płynącą rzeką, odzwierciedlającą przepływ życia i energii, wróciliśmy do myślenia, że przez wiele lat działalności organizacji pozarządowych cały czas u jej podstaw leżą te same wartości: dbanie o życie, dbanie o wspólnotę, dbanie o prawa każdej osoby, dbanie o wolność i dobro wspólne. Wartości są źródłem, rzeka działaniem, a nurtem jest indywidualność społeczniczek i społeczników.
Jesteśmy Tu i Teraz – wiemy kim jesteśmy, skąd przyszliśmy i jakie są nasze korzenie. Od nas zależy jak będzie wyglądała najbliższa okolica, Polska, Europa i nasza Planeta; jak będzie rozwijał się sektor obywatelski oraz jakimi wartościami będzie kierowało się społeczeństwo. Zmiana zaczyna się od nas i to my niesiemy ją w przyszłość. Jest w tym dużo nadziei, ale pamiętajmy, że bycie Tu i Teraz jest współodpowiedzialnością.
Organizatorzy i partnerzy IX OFIP-u
Organizatorem strategicznym IX OFIP-u jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, a partnerami: Foundation for the Development of Civil Society z Rumunii, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Fundacja im. Stefana Batorego.
Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych wraz z Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Europy Środkowo-Wschodniej to inicjatywa regionalna finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programów Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny oraz Aktywni Obywatele w Rumunii.
IX OFIP wspierany jest finansowo także przez Fundację im. Stefana Batorego, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz program Central Europe Civic Engagement Project wspieranego przez National Democratic Institute.
O historii OFIP-u przeczytasz TU.
Źródło: https://ofop.eu