Nie trzeba wcale czekać ani 24 ani 48 godzin!

konfazaf2

Zaginięcia osób powinno się zgłosić policji niezwłocznie ! Szybkie działanie jest konieczne gdyż z upływem czasu rośnie zagrożenie dla życia i zdrowia ! – tak apelowali przedstawiciele policji podczas konferencji „Zaginięcia wśród osób z zespołem otępiennym – jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?” zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych.

Konferencję transmitowaną online można już obejrzeć na YouTube.

 

Dzięki transmisji oglądano ją równocześnie w 96 miejscach w 76 miejscowościach nie licząc indywidualnych odbiorców.

Podczas konferencji nie tylko rozmawiano o zespołach otępiennych, czym się charakteryzują, jak komunikować się z osobą z demencją ale również o skali zjawiska zaginięć wśród osób starszych, w tym z otępieniem i co można zrobić, aby zabezpieczać osoby bliskie przed zaginięciem.

Uczestników konferencji przywitali organizatorzy: Izabela Jezierska-Świergiel, Wiceprezeska Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, mł. insp. Grzegorz Prusak, Naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji; Zygmunt Wierzyński, Prezes Alzheimer Polska i Barbara Imiołczyk, dyrektorka Centrum Projektów Społecznych, współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO. Konferencję prowadziła Izabela Jezierska-Świergiel.

Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. n. med. Tadeusz Parnowski, specjalista z dziedziny psychiatrii i psychogeriatrii wyjaśniając przyczyny tego co się dzieje z osobami dotkniętymi zespołami otępiennymi od momentu diagnozy do zaginięcia oraz jak ważne w zapobieganiu zaginięciom jest wczesne zdiagnozowanie podopiecznego.

Następnie mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda, Radczyni Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji omówiła skalę zjawiska zaginięć wśród osób starszych w tym żyjących z otępieniem na podstawie danych policyjnych. Obecnie w Polsce żyje ponad 600 tys. osób z otępieniem natomiast rocznie zgłaszanych jest ok. 1500 zaginięć osób po 65 roku życia. Pani inspektor zwróciła uwagę, że osoby zaginione w przedziale wiekowym 60 plus stanowią jedną z najbardziej zagrożonych grup w kontekście zaginięcia.

Ważne informacje ułatwiające poszukiwania przedstawił aspirant Piotr Luczek, specjalista Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Film Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego „Pomóż mi znaleźć drogę do domu” uświadomił obecnym, jak ważna jest wrażliwość społeczeństwa na osoby, które mogą być zagubione, co powinno zwrócić naszą uwagę i jak rozpoznać osobę zagubioną.

Z profilaktyką zaginięć zapoznała uczestników konferencji pani Agata Nowacka, psycholożka i koordynatorka linii wsparcia Fundacji Itaka. Okazuje się, że ok 7% osób, które zaginęły mają zespół otępienny w tym osoby bez diagnozy i z chorobami współtowarzyszącymi jak cukrzyca, choroby układu krwionośnego czy niepełnosprawność. Około 40% osób z demencją potrafi się ,, gdzieś zabłąkać”.

Podstawą jest szybkie działanie bo jeżeli nie odnajdziemy tych osób w ciągu 24 godzin to może to skończyć się tragicznie. Ze statystyk wiemy, że 25% zaginionych nie przeżyje pierwszej doby.

Dlatego natychmiast rozpocznij poszukiwania i zgłoś zaginięcie policji i do Fundacji ITAKA. PAMIĘTAJ: Nie musisz czekać 24 lub 48h, aby zgłosić zaginięcie policji ( 112) ! Również zgłoś zaginięcie telefonicznie pod numerem linii wsparcia Fundacji ITAKA 22 654 70 70 (linia czynna 24/7)).

Kolejny prelegent, pani Ewa Drop, psycholożka i gerontolożka ze Stowarzyszenia Syntonia tłumaczyła zachowania chorego z zespołem otępiennym oraz sposób w jaki powinno się komunikować się z osobą z zaburzeniami pamięci i orientacji a mł. insp. Dorota Pater, Radczyni Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji przedstawiła ,,Sygnały alarmowe, jak rozpoznać osobę zagubioną”.

Na koniec pani Maria Leszczyńska, prezeska Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zaprezentowała kampanię edukacyjno-informacyjną przeciwko zaginięciom „Nie zgub mnie” realizowaną w partnerstwie z miastem Siedlce, Komendą Miejską Policji w Siedlcach oraz Siedlecką Spółdzielnią Mieszkaniową.

Ważne linki:

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!