OSP – działaj sprawnie! Poradnik dla zarządów i nie tylko

OSPPORADNIKzajawka

Poradnik powstał w ramach projektu „OSP POTENCJAŁ MŁODYCH” realizowanego przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP
w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor. Autorzy poradnika: Monika Chrzczonowicz, Bartłomiej Robak, Adam Paluszkiewicz.

WSTĘP

Kim chciałabyś, chciałbyś zostać, jak dorośniesz? Takie pytanie często pada w przedszkolu. Odpowiedzi są różne, czasem też zabawne i choć pojawiają się nowe pomysły na zawody, np. youtuber, to można być prawie pewnym, że w każdej grupie choć jedna osoba odpowie – strażakiem. Odważni, silni, pomocni jak Superman czy Batman, tylko że realni. Obecni w naszej rzeczywistości. Nie dziwi więc ten dziecięcy zachwyt i chęć podążania za wzorem. Ma to także swoje potwierdzenie w dorosłym życiu.

Według badań firmy SW Research z kwietnia 2022 r. strażak był najlepiej ocenianym zawodem w Polsce. Aż 81% badanych wskazało, że to najbardziej poważany zawód. Podobnie zresztą było w tym samym badaniu rok wcześniej, gdy także strażak wygrał ranking. Na drugim miejscu w obu latach uplasował się ratownik medyczny.

Piotr Zimolzak z SW Research tak komentował wyniki: „Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego”.

Czy za kilka lat na to pytanie w przedszkolu padną takie same odpowiedzi? Przypuszczamy, że tak. Przede wszystkim pewność taką mamy patrząc na grono pasjonatów, z którymi mamy okazję realizować szereg przedsięwzięć, choćby w projekcie Związku OSP RP „OSP – Potencjał Młodych”. To młodzi liderzy swoich OSP, opiekunowie młodzieży, którzy dają świadectwo ciągłości cennej misji strażaków i zapewnienia ciągłości pokoleniowej w ruchu ochotniczym. Widać też zmianę w podejściu do zarządzania, do doceniania różnych talentów, różnych kompetencji, do łączenia różnorodnych wizji.

To już nie samodzielny Superman ratuje świat, to cała grupa Avengersów i wspierających ich osób planuje, zarządza, działa. I to dla Was, bohaterów oraz bohaterek codzienności OSP, przygotowaliśmy tę publikację. Pokazujemy w niej kontekst działania w środowisku, także prawny i formalny oraz podajemy rozwiązania i przykłady działań ku inspiracji. Opowiadamy Wam też o historii ruchu strażackiego. Korzystajcie!

A Ty, kim chcesz zostać, jak dorośniesz?

 

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

Źródło: https://www.ngo.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!