„Ku chwale sołectwa”. II Edukacyjne Spotkanie Sołtysów i Sołtysek

IMG_5194-768x512

Ponad 60 sołtysów i sołtysek z całej Polski wzięło udział w II Edukacyjnym Spotkaniu Sołtysów i Sołtysek w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim zorganizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi. Projekt umożliwiający sołtysom_kom przede wszystkim pierwszej kadencji wzmocnienie swoich kompetencji oraz sieciowanie z innymi sołtysami wrócił po dwóch latach.

Inspiracje i nowe kontakty

 

Trzydniowe spotkanie, które odbyło się nad Zalewem Sulejowskim w dniach 18 – 20.03.2022, to potężna dawka inspiracji. Pierwszego dnia uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w rozmowie z dr. hab. Sławomirem Kalinowskim z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, który opowiedział o koncepcji smart wsi.

dr. hab. Sławomir Kalinowski, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

 

W idei smart wsi na pierwszym miejscu są nie nowoczesne technologie, a kapitał ludzki, nasze możliwości, nasze umiejętności, nasza aktywność – mówi Sławomir Kalinowski.

Czyli wszystko to, co potrafimy zrobić, żeby poprawić jakość życia, usług publicznych i sięgać po zasoby lokalne. Może to być ogród wodny chroniący miejscowość przed zalaniem, interaktywna tablica informacyjna, czy aplikacja na smartfon, która pokazuje informacje o zabytkach, po sfotografowaniu ich telefonem – dodał.

W trakcie Edukacyjnego Spotkania Sołtysów i Sołtysek nie zabraknie czasu na cenną wymianę doświadczeń i nawiązywanie kontaktów. Podczas piątkowej sesji rozmów w podgrupach sołtysi i sołtyski zaprezentowali swoje działania w takich obszarach, jak budowanie marki sołectwa od zera, relacje organizacji społecznych z samorządem, aktywność grup nieformalnych, czy przeciwdziałanie bezdomności zwierząt na wsi.

 

Wiedza i przykłady z życia

 

Spotkanie Sołtysów i Sołtysek to także intensywne i napakowane treścią wykłady oraz warsztaty prowadzone przez doświadczonych samorządowych i społecznych praktyków.

Aldona Sucharzewska i Anna Zielińska ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Zwierząt Nasielsk w trakcie wykładu pt. “Co sołtys może zrobić dla ludzi i zwierząt?” zwróciły uwagę na problem bezdomności zwierząt na wsi.

 

Aldona Sucharzewska, Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zwierząt Nasielsk

 

Każda gmina ma wydzielony budżet na zajmowanie się bezdomnymi zwierzętami. W gminie Pruszcz Gdański w 2019 r. wydano ponad 120 tys. zł, żeby odłowić trzydzieści psów. Większość schronisk to przedsiębiorstwa prywatne, które nie zabezpieczają należycie zwierząt – mówi Aldona Sucharzewska.

 

Anna Zielińska, Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zwierząt Nasielsk.

 

Temat ten został pogłębiony z uczestnikami Spotkania Sołtysów i Sołtysek w trakcie sesji rozmów w podgrupach.

Kolejne dni to seria warsztatów, na których w mniejszych grupach sołtysi mogą porozmawiać o sytuacji w swoich miejscowościach oraz zdobyć nową wiedzę.

O relacji sołtysa z mieszkańcami opowiada Michał Nowak, sołectwo Radunica. Grażyna Dębska, prezeska Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza skupia, skupi się na omówieniu funduszu sołeckiego i alternatywnych form finansowania sołectwa ze środków zewnętrznych. Uczestnicy i uczestniczki mogą także porozmawiać z Andrzejem Andrzejewskim o tym, jak zarządzać konfliktem lokalnym.

Ostatniego dnia Robert Wujek, sołectwo Sangrodz, opowie o współpracy sołectwa z Kołem Gospodyń Wiejskich. Z Mają Winiarską-Czajkowską, ze Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, będzie można porozmawiać o tym, jak być liderem lub liderką w swojej społeczności.

***

Tekst: Jędrek Godlewski

Fot. Jędrek Godlewski i Przemysław Chrzanowski

Autor: Jędrek Godlewski
O autorze: W Fundacji Wspomagania Wsi od 2017 r. Koordynator i twórca programów wspierających młodzież na wsi w stawianiu pierwszych kroków w działaniach społecznych i w rozwijaniu wiedzy o USA. Redaktor Witryny Wiejskiej odpowiedzialny także za oprawę wizualną serwisu. Absolwent Instytutu Anglistyki oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!