Jak dobrze urządzić świetlicę wiejską, klub i inne miejsca dla dzieci i młodzieży?

Świetlica wiejska, jak sama nazwa wskazuje, powinna zachować swój wiejski styl i charakter. Ale powinna być miejscem przytulnym, czystym i wygodnym.

 

 

Wygląd świetlicy wiejskiej i wystrój wnętrza.

Jeśli organizujemy przestrzeń dla dzieci i młodzieży – pozwólmy im zdecydować, jak ma wyglądać ich kącik. Zadbajmy o to, by miały wygodne miejsca do rozmawiania, do czytania, pisania i by było w nich przytulnie.

Staraniem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ukazał się bardzo praktyczny poradnik pt. „Moje miejsce” autorstwa Marty Białek, Joanny J. Bąk, Hanny Majkowskiej, Małgorzaty Majkowskiej i Towarzystwa Projektowego.

Znajdują się w nim wskazówki, jak urządzić klub, świetlicę i podobne miejsca dla dzieci i młodzieży.

Parę wskazówek z tego poradnika:

  • unikaj małych pomieszczeń, bo dłuższe w nich przebywanie prowadzi do zmniejszenia ilości kontaktów w grupie, natężenia tendencji do niszczenia rzeczy i do zachowań agresywnych; 
  • włącz dzieci i młodzież w tworzenie wystroju wnętrza takiego pomieszczenia; dzieci i młodzież dobrze się czują w miejscach, które mają „duszę”; 
  • klub powinien mieć wydzielone miejsce do samodzielnego czytania, rozmów i gier planszowych; 
  • warto jedną przestrzeń podzielić na kilka czytelnie wyodrębnionych części, z których każda będzie przeznaczona na aktywność o innym charakterze. W pomieszczeniu zaprojektowanym dla wszystkich, czyli dla nikogo, trudno jest zaproponować zajęcia dla różnych grup.

W poradniku znajdziesz następujące rozdziały:
/funkcja wnętrza a jego wygląd/wpływ wnętrza na zachowanie i emocje/przestrzeń/kolory i materiały/sufit/ściany/dzielimy przestrzeń/podłogi, okna i drzwi/ oświetlenie/umeblowanie/remont krok po kroku/koszty/.

 ***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!