9 czerwca 2024 r. odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. W sierpniu kolejnego roku czekają nas wybory Prezydenta RP. Oznacza to, że jesteśmy w połowie maratonu wyborczego.
W wyborach do Parlamentu RP notowaliśmy rekordy frekwencji. Jednym z kluczowych czynników, który wywołał mobilizację wyborców, była kampania profrekwencyjna zorganizowana wysiłkiem wielu organizacji obywatelskich.
W wyborach samorządowych z frekwencją było już trochę gorzej. Czy wynikało to z błędów w prowadzeniu kampanii przez komitety wyborcze, czy też ze zmęczenia wyborców – tego dowiemy się z raportów i analiz. Jak będzie w wyborach do Parlamentu Europejskiego – to zależeć będzie od nas – obywateli. Parlament Europejski jest również nasz, o czym zadecydowaliśmy w referendum 20 lat temu.
Dlaczego udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest ważny?
Z kilku powodów:
Demokracja
Wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest podstawowym naszym prawem, jako Europejczyków. Głosowanie pozwala wyrazić nasze preferencje polityczne i wpływać na kształtowanie przyszłości Unii Europejskiej.
Reprezentacja
Parlament Europejski jest jedynym organem UE wybieranym przez obywateli w drodze bezpośrednich wyborów. Dzięki udziałowi w wyborach mamy możliwość wyboru przedstawicieli, którzy będą reprezentować nasze interesy i wartości.
Wpływ na politykę UE
Parlament Europejski odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej. Posłowie podejmują decyzje dotyczące różnorodnych kwestii, takich jak: bezpieczeństwo, gospodarka, środowisko, prawa człowieka, rolnictwo, czy kształt budżetu UE. Poprzez udział w wyborach mamy wpływ na wybór parlamentarzystów, którzy kształtują prawo i politykę UE.
Kontrola nad władzą
Poprzez wybór naszych przedstawicieli do Parlamentu UE możemy kontrolować działania i decyzje instytucji europejskich i domagać się odpowiedzialności za podejmowane przez nich decyzje.
Warto wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby mieć wpływ na kształtowanie przyszłości naszego kontynentu.