Kupuj od lokalnych rolników – apel do samorządów

JBK

Instytut Spraw Publicznych, CoopTech Hub, Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia oraz PoCoToEko przygotowały apel do samorządów dotyczący bezpieczeństwa i suwerenności żywnościowej. Apel dotąd podpisało 180 przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, szkół wyższych oraz ruchów aktywistycznych.

Chcemy, by samorządy, korzystając z kompetencji, które już mają, odgrywały większą rolę we wspieraniu polityki żywnościowej poprzez m.in. tworzenie możliwości współpracy rolników i konsumentów, politykę zamówień publicznych wspierających lokalnych producentów, tworzenie i wspieranie krótkich łańcuchów dostaw. To ważne zarówno z perspektywy naszego bezpieczeństwa, jak i solidarności z małymi i średnimi rolnikami, którym m.in. ze względu na słabą pozycję względem handlu i przetwórstwa oraz niestabilną sytuację trudno utrzymać się z rolnictwa.

Apelujemy o włączenie suwerenności żywnościowej do strategii rozwoju samorządów jako kluczowego elementu ochrony klimatu oraz adaptacji do zachodzących w nim zmian. Ważne jest również rozpoczęcie dyskusji o warunkach infrastrukturalnych i finansowych umożliwiających jej realizację. Suwerenność żywnościowa definiowana jako możliwość decydowania o produkcji i konsumpcji żywności, to także prawo do żywności zdrowej, lokalnej oraz produkowanej w sposób sprawiedliwy społecznie i ekologicznie odpowiedzialny. To kwestia zarówno naszego bezpieczeństwa, jak i solidarności z rolnikami i rolniczkami – czytamy w apelu do samorządów. 

Suwerenność żywnościowa – apel do samorządów

 

Źródło: Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Program Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej

Fot. Monika Mazurczak-Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!