Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka „Służących do wszystkiego”, wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”. Nasze babki i prababki.
Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. Premiera książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” odbyła się w maju br.
Big Book Cafe i Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie z autorką, którego transmisja dostępna jest pod linkiem https://fb.me/e/3OFpfezJB. Spotkanie odbyło się w niedzielę 18 czerwca br. o godzinie 16:00.
Fragment książki przeczytać można w Magazynie Pismo: https://magazynpismo.pl/kultura/czytaj/joanna-kucel-frydryszak-zbedne-fragment-ksiazki-chlopki-opowiesc-o-naszych-babkach
Rozmowa z autorką książki dostępna jest także w radiowej Dwójce: https://www.polskieradio.pl/8/404/artykul/3172045,pamieci-naszych-babek-ze-wsi