Sołeckie serwisy w internecie

STRONYzaja3

Dobry sołtys, to sołtys dobrze poinformowany, posiadający dostęp m.in. do fachowych serwisów internetowych oraz grup zrzeszających koleżanki i kolegów po fachu. To tutaj można znaleźć rzetelne informacje prawne, podpytać o rozwiązania trudnych sytuacji, zaczerpnąć inspiracji, czy wziąć udział w różnych formach sołeckiej edukacji.

Gazeta Sołecka

To źródło aktualnych porad dla sołtysów i rad sołeckich. Gazeta jest miesięcznikiem i jest wydawana w formie papierowej, ale ma także swoje miejsce w mediach społecznościowych, gdzie skupia ponad 2,2 tys. internautów.  To czasopismo towarzyszące działaniom wspólnot wiejskich, sołtysów oraz liderów wsi. Jest obserwatorem aktywności stowarzyszeń sołtysów oraz innych organizacji pozarządowych pracujących na rzecz środowisk wiejskich. Pokazuje ich uczestnictwo w rozwoju gmin, powiatów i regionów. Upowszechnia przykłady dobrych praktyk służących pobudzaniu aktywności mieszkańców, unowocześnianiu oraz odnowie wsi.

Pod banderą Gazety Sołeckiej rokrocznie wydawany jest „Poradnik radnego i sołtysa”. Ma on formę kalendarza, zawierającego szereg porad prawnych, pogrupowanych w konkretnych działach. Wiejscy liderzy znajdą tu informacje dostosowane do ich aktualnych potrzeb.

Gazeta sołecka występuje w także w formie on-line, można ją prenumerować jednostkowo, lub cyklicznie w wybranych interwałach.

https://www.facebook.com/gazetasoleckaonline

https://www.egazety.pl/wlkp-stowarzyszenie-soltysow/e-wydanie-gazeta-solecka.html

 

Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza

Grupa założona przez zarząd Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, początkowo służyła jako kanał komunikacji dla jej członków i liderów wiejskich z terenu Mazowsza. Obecnie jest platformą wymiany doświadczeń, dzielenia się sukcesami i miejscem, gdzie liderzy wiejscy z całej Polski mogą znaleźć pomoc i wsparcie merytoryczne związane z funkcjonowaniem jednostek pomocniczych.

– Nie umieszczamy w grupie żadnych reklam, komunikatów, próśb o wsparcie, głosowanie, czy poszukiwanie osób. Nie udostępniamy tematów niezwiązanych bezpośrednio z działaniem sołectwa. Chętnie dzielimy się dobrymi praktykami, chwalimy najlepszych z nas, wspieramy w kwestiach sołeckich i liderskich. Odpowiadamy na pytania i wątpliwości, podpowiadamy rozwiązania i w miarę posiadanej wiedzy naświetlamy sytuację prawną. Nie krytykujemy się, możemy co najwyżej wskazać lepsze rozwiązanie problemu – charakteryzują grupę jej administratorzy.

https://www.facebook.com/groups/181424392001066

 

Sołtyski

To bardzo młoda grupa facebookowa, skupiająca przede wszystkim kobiety piastujące funkcję sołtysek. Jest to bardzo prężnie rozwijający się projekt. Stoją za nim cztery wiejskie liderki, pochodzące z różnych regionów Polski. W krótkim czasie udało im się stworzyć bezpieczną przestrzeń dla kobiet piastujących tę ważną społecznie funkcję. Wiedzą, że sołtyski mają ogromny potencjał, znają swoje społeczności, są kompetentne, chętne do działania, kreatywne. Czasem jednak brakuje im odwagi w rozmowach z władzami, odpowiedniego przeszkolenia w kwestiach związanych z działaniem organów gminy i sołectwa.

Administratorki serwisu dbają o rzetelność publikowanych informacji. Jak zapewniają, mają oczy szeroko otwarte, by nie powielać złych wzorców. Czują odpowiedzialność, by sporne kwestie kompetentnie analizować i tłumaczyć zgodnie z literą prawa.

Wymieniamy się opiniami, doradzamy sobie wzajemnie. To buduje poczucie wsparcia i świadomość, że ze swoimi problemami nie jestem sama. Wiem, że moje koleżanki po fachu borykają się z podobnymi trudnościami. Zawsze podkreślam, że my nie mamy bardzo wielu rzeczy, ale mamy siebie – zaznacza jedna z internautek, członkiń grupy „Sołtyski”.

 

https://www.facebook.com/groups/590134062713867

Szerzej o sołtyskach pisaliśmy tutaj.

 

Sołtysowo

Ogólnopolska, nieformalna grupa sołtysów i sołtysek, która jest jednocześnie forum do wymiany doświadczeń, okazją do poszerzenia sieci swoich kontaktów i szybkiej informacji zwrotnej od ludzi z „branży”. Powstała w 2020 roku z inicjatywy Michała Nowaka – sołtysa Radunicy, Prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Pomorza. W jej składzie znajdziemy dobrych fachowców, doświadczonych praktyków, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą.

https://www.facebook.com/groups/865745647172633

 

Działamy Dla Wsi

To kolejna grupa w przestrzeni facebookowej, skupiająca ludzi aktywnie działających na wsi. Jej członkowie, a jest ich ponad 6 tys., piszą o szkoleniach, warsztatach, konferencjach, funduszach, istotnych wydarzeniach. Dzielą się doświadczeniami, wiedzą, wątpliwościami i opiniami. Grupa utworzona została przez portal Witryna Wiejska, prowadzony w ramach jednej z internetowych aktywności Fundacji Wspomagania Wsi.

Działamy Dla Wsi to ogromna rzesza praktyków, którzy chętnie odpowiadają na pytania, podsuwają pomysły i rozwiązania problemów, z którymi borykają się przedstawiciele kół gospodyń, ochotniczych straży pożarnych, ale także rad sołeckich. Wśród członków grupy są setki sołtysek i sołtysów. To dobry adres dla osób piastujących tę funkcję.

W grupie Działamy Dla Wsi zainteresowani znajdą linki do przydatnych treści publikowanych w serwisach FWW – Witrynie Wiejskiej, czy Wszechnicy.

https://www.facebook.com/groups/421717614644866

 

Inne serwisy Fundacji Wspomagania Wsi

https://www.facebook.com/wwiejska

https://witrynawiejska.org.pl/

https://fundacjawspomaganiawsi.pl/

https://www.facebook.com/fundacja.wspomagania.wsi

https://wszechnica.org.pl/

https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1

https://www.edufin.pl

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!