Jeśli mieszkamy na wsi w pobliżu rzeki, przynajmniej od 20 lat, to wiemy albo z naszego doświadczenia albo ze wspomnień starszych mieszkańców, co to oznacza. Rzeka prędzej czy później wyleje a jak nie, to będą podtopienia.
Jeżeli został wybudowany wał przeciwpowodziowy, to sytuacja się zmienia. Powodzie nas nie nękają i zapominamy, jak to kiedyś było. Jesteśmy spokojni i czujemy się bezpieczni bo wał nas chroni. Teraz możemy nowym mieszkańcom powiedzieć, że powodzi u nas nie ma, mogą spokojnie się budować. Ale czy na pewno ?
Niestety zdarza się, że wał pęknie i zaleje naszą wieś. Woda błyskawicznie niszczy nasz dobytek. Wtedy będziemy zaskoczeni i zdziwieni, będziemy szukali winnych. Bo dzięki wałom zapomnieliśmy jak się żyje z powodzią, w jaki sposób łagodziło się jej skutki i w jaki sposób się kiedyś budowało. Wtedy życia z powodzią trzeba się na nowo i bardzo szybko nauczyć.
Jak sprawdzić czy mieszkamy na terenie zalewowym i w jakim stopniu zagraża nam powódź?
Służą do tego m.in mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego
Mapy w wersji kartograficznej w formacie pdf dostępne są tutaj.
Zapoznanie się z takimi mapami było elementem projektów edukacji powodziowej jakie prowadziła Fundacja Wspomagania Wsi na terenach gmin wiejskich zagrożonych powodzią:
,,Powódź! Razem damy radę!” i „Przygotujmy się razem! Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowym” .
Choć minęło już kilka lat to większość informacji jakie otrzymali uczestnicy naszych projektów (w tym również sołtysi) pozostaje przydatna. Bo czy na pewno wiemy co sołtys i mieszkańcy mogą sami zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w przypadku zagrożenia powodzią? Jak zorganizować skuteczną pomoc sąsiedzką? Jak budować zaufanie wśród sąsiadów i wzmacniać międzyludzkie więzi? Jak zorganizować grupę samopomocową i wspólnie dać radę żywiołowi? Jak się wspierać a nie kłócić? Co możemy zrobić w sytuacji zagrożenia? Jak zminimalizować straty w gospodarstwie domowym? Jak możemy współpracować z zespołem zarządzania kryzysowego i służbami ratowniczymi?
Dlatego zachęcamy wszystkich, zwłaszcza sołtysów, do zapoznania się z zarejestrowanymi w ramach realizacji projektów wykładami:
Przygotujmy się razem! Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowym
oraz ze stworzonymi z pomocą uczestników poradnikami:
Jak się przygotować do powodzi? Poradnik dla mieszkańców
Porozmawiajmy o powodzi – poradnik dla aktywnych mieszkańców terenów zagrożonych powodzią