dr hab. Grzegorz Foryś, prof. nadzw. UP
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Instytut Politologii
Problematyka nowych ruchów społecznych była do tej pory podejmowana przede wszystkim w kontekście obszarów miejskich. Jak się wydaje w społeczeństwie późnej nowoczesności nie tylko miasto może być dogodnym obszarem dla tworzenia się tego typu podmiotów.
Równie dobrze ten rodzaj działań zbiorowych może być zakorzeniony na obszarach wiejskich. Warto zatem posłużyć się teoriami ruchów społecznych, zwłaszcza nowych ruchów, aby zdiagnozować istnienie nowego ruchu społecznego na współczesnych obszarach wiejskich w Polsce. Ruchu, który powstał wokół działalności związanej z prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych.
Problem badawczy, który formułuję brzmi, czy na współczesnych obszarach wiejskich w Polsce, mamy do czynienia z istnieniem ruchu agroturystycznego, który możemy nazwać nowym ruchem społecznym?
Odpowiedź na to pytanie jest możliwa między innymi dzięki analizie wyników badań empirycznych przeprowadzonych wśród właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz w gronie liderów stowarzyszeń agroturystycznych.
Na ich podstawie staram się zrekonstruować główne charakterystyki ruchu agroturystycznego, wśród nich miedzy innymi: kwestię stosunku tego podmiotu do zmiany społecznej, jego organizację, wspólnotę celów i opinii oraz samoświadomość jego członków. Równie istotne, jak jego opis, jest dla mnie wyjaśnienie roli, jaką pełni, lub może pełnić na obszarach wiejskich.
Opracowanie: P.S.
***