Sprzedaż produktów żywnościowych przez rolnika z gospodarstwa usytuowanego w różnych gminach

PYTANIE:

Witam Pani Moniko. Niedawno przeczytałem artykuł w Państwa Witrynie „Sprzedaż produktów żywnościowych przez rolnika. Regulacje prawne” wraz z bardzo dobrym opracowaniem PDF 🙂 Szukałem jednak informacji, jak zostanie rozwiązany (czy zostanie) problem gospodarstwa rolnego usytuowanego w różnych gminach.             

Jak wiadomo, działalność marginalną w zakresie przetwórstwa można prowadzić w gospodarstwie, gdzie się zamieszkuje. W moim przypadku dom rodzinny jest na terenie istniejącego gospodarstwa, którego jestem właścicielem, ale już nie jestem właścicielem domu, a ja sam w niedalekiej (mam nadzieję :)) przyszłości zamieszkam w innym miejscu (w tym samym województwie, ale innej gminie i powiecie) oddalonym od rodzinnego domu o ok. 80 km. 

Tu planuję zakupić dom bez działki rolnej i zamieszkać właśnie. Pytanie mam takie – w którym z tych domów będzie można prowadzić działalność przetwórczą legalną w świetle przepisów?

pozdrawiam […]

ODPOWIEDŹ:

Witam Panie Pawle! Dziękuję za list do naszej redakcji. Nie wiem, czy potrafię udzielić Panu właściwej odpowiedzi na to pytanie i proszę nie traktować mojej odpowiedzi jako porady prawnej.

Zdrowo-rozsądkowo patrząc – chodzi o miejsce produkcji, a nie miejsce Pana zamieszkania. Może Pan mieszkać w innym miejscu (w innym gospodarstwie), a działalność przetwórczą prowadzić w innym gospodarstwie, ale jednak należącym do Pana – to jest istotne! Nie chodzi o miejsce zamieszkania, ale o miejsce prowadzonego przez Pana gospodarstwa, w którym prowadzi Pan – jako rolnik – produkcję. Moim zdaniem decydująca jest własność gospodarstwa, w którym prowadzi się produkcję, a nie miejsce zamieszkania rolnika, czy nawet własność domu.

cyt. za wspomnianym artykułem: „W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego produktami przeznaczonymi do sprzedaży bezpośredniej mogą być wyłącznie produkty wytworzone przez rolnika w prowadzonym przez niego gospodarstwie”.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji swoich planów!

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!