Leki bez recepty dla dzieci

W aptekach jest wiele leków dla dzieci, które można kupić bez recepty. Przed podaniem dziecku preparatu zawsze należy się zastanowić, czy rzeczywiście są do tego wskazania, jaki lek wybrać, w jakiej dawce, i w jakiej postaci (krople, syrop, zawiesina czy czopki)?

 

Np. w przypadku wymiotów lub trudności z podaniem leku łatwiej zastosować czopki. Przed leczeniem należy koniecznie sprawdzić, jaka jest substancja czynna (informację znajdziemy na opakowaniu, najczęściej poniżej nazwy handlowej) oraz przeczytać załączoną ulotkę dla pacjenta. Jeden preparat może mieć wiele nazw handlowych. Gdybyśmy podali dziecku dwa razy ten sam lek, tylko o innej nazwie, groziłoby to przedawkowaniem. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Leki bez recepty są w zasadzie do leczenia doraźnego, objawowego, a nie do przewlekłej terapii.

  • Gorączka i/lub objawy bólowe

Co możemy zastosować w przypadku gorączki i/lub objawów bólowych? Najczęściej podajemy paracetamol, który ma wiele nazw handlowych: Efferalgan, Panadol, Paracetamol, Calpol, Acenol, Apap, Codipar, Tazamol. Jest to ten sam lek, tylko o różnych nazwach i opakowaniach. Najlepiej skonsultować w aptece z farmaceutą, jaką wybrać postać leku. Np. u niemowląt i u dzieci wymiotujących – czopki, u małych dzieci i przedszkolaków- syrop, u starszych- tabletki. Dawka leku, w zależności od wieku, jest podana na opakowaniu lub w ulotce. Lek działa 4-6 godz. i po tym upływie czasu można dawkę powtórzyć. Skutecznym lekiem jest również Ibuprofen (nazwy handlowe: Ibufen, Ibum, Nurofen). Lek jest dostępny w czopkach, zawiesinie i tabletkach. Stosuje się najczęściej 3 razy dziennie. Informacja o dawkowaniu w zależności od wieku jest dołączona do preparatu. Popularne są również złożone preparaty ziołowe o działaniu przeciwzapalnym i napotnym: Pyrosal i Termasil.

Uwaga! Natomiast aspiryny, czy polopiryny, (kwas acetylosalicylowy) u dzieci do lat 16 nie należy stosować ponieważ grozi to ciężkimi powikłaniami.

  • Katar

W przypadku kataru możemy zastosować: u noworodków i niemowląt celem nawilżenia i rozrzedzenia wydzieliny najlepiej wkroplić do przewodów nosowych roztwór fizjologiczny chlorku sodu (inj. Natrii chlorati isotonica). Od 4 miesiąca życia można już zakraplać krople z oxymetazoliną, preparaty dostosowane dla niemowląt i małych dzieci to Noson, Nasivin i Nasivin soft, Resoxym, a powyżej 7 roku życia Acatar i Afrin w areozolu. Krople z ksylometazoliną (substancja czynna) do zastosowania od 2 roku życia to Otrivin, a od 3 roku życia Xylometazolin. Połączenie kropli przeciw katarowi ze składnikiem przeciwuczuleniowym to od 7 roku życia Rhinophenazol, Betadrin i Otrivin ALERGY. Wymienione tu krople, poza roztworem chlorku sodu, należy stosować krótko, do 3 dni.

  • Suchy kaszel

Przy suchym kaszlu możemy podać leki hamujące odruch kaszlowy, zawierające substancję czynną butamirat – Sinecod w kroplach od 7 miesiąca życia i Sinecod w syropie od 4 roku życia oraz Supremin w syropie od 3 roku życia. Leki zawierające substancję czynną dekstrometorfan to od 2 roku życia. Robitussin Junior i od 7 roku życia Tussidrill. Preparaty te można podać w przypadku bardzo męczącego kaszlu, ewentualnie także na noc.

  • Kaszel wilgotny

Przy kaszlu wilgotnym, z odkrztuszaniem i zaleganiem wydzieliny stosuje się rozrzedzające ją leki. Nie należy podawać ich bezpośrednio przed snem. Leki wykrztuśne nie powinny być stosowane łącznie z hamującymi kaszel. Jest dużo preparatów ułatwiających wykrztuszanie, zawierających substancję czynną ambroksol. Są to od 2 miesiąca życia syropy Mucosolvan, Ambroksol, Ambrosol PLIVA, Deflegmin oraz od 7 roku życia w tabletkach Ambrosan i Flavamed. Substancję czynną bromheksynę zawiera Flegamina, od 2 miesiąca życia dostępna w kroplach, syropie i tabletkach. Od 7 roku życia można podawać acetylocysteinę, preparat firmowy ACC wstępuje pod postacią tabletek musujących i granulatu. Ponadto w aptece jest dostępnych wiele syropów ziołowych o łagodnym działaniu wykrztuśnym.

  • Infekcja wirusowa

Przy infekcji wirusowej można stosować preparaty złożone, na przykład od 7 roku życia Gripex (zawiera lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i łagodzący katar i kaszel), Fervex Junior (przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwuczuleniowy). Od 7 roku życia można stosować Actifed i Actitrin (hamują kaszel, zmniejszają obrzęk śluzówki nosa, działają przeciwalergicznie). Preparaty te zawierają lek o silnym działaniu -pseudoefedrynę. Przed podaniem lepiej skontaktować się z lekarzem i uważać, żeby nie przedawkować. Stosunkowo bezpiecznie można podawać złożone preparaty ziołowe.

***

Gorąco polecam książkę „Leki bez recepty dla dzieci” Krzysztofa Piwowarczyka i Ilony Ślugaj”. Książka jest obecnie dystrybuowana w sieci Empik oraz w księgarniach internetowych.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!