Fundacja Viva! ratuje konie z Morskiego Oka – trwa zbiórka w serwisie Pomagam.pl

konie

Fundacja Viva! od lat prowadzi kampanię ratowania koni z Morskiego Oka. W wyniku wieloletniego śledztwa opublikowała raport, z którego wynika, że konie, które wożą turystów do Morskiego Oka są dramatycznie przeciążone. Aż 64% z koni, które pracowały na tej trasie od stycznia 2012 do lata 2022 – nie żyje. 14 czerwca br. rusza kolejna tura badań koni z Morskiego Oka. Aby Fundacja Viva! wzięła w nich udział potrzebne są fundusze. Trwa zbiórka w serwsie Pomagam.pl: https://pomagam.pl/konie_z_morskiego_oka

Konie z Morskiego Oka ciągną o około tonę za dużo

 Fundacja Viva! podaje na stronie zbiórki, że konie, które wożą turystów do Morskiego Oka są dramatycznie przeciążone. Wzory na wyliczenie pracy koni w zaprzęgu są znane od kilkudziesięciu lat. Stosowano je między innymi w międzywojniu w wojsku, by nie “zajeździć” koni, ciągnących sprzęt wojskowy. Jeden z tych wzorów wykorzystał też ekspert Tatrzańskiego Parku Narodowego, który pisał opinię o pracy tych zwierząt. Niestety – do poprawnego wzoru podstawił on niepoprawne dane, przez co zmniejszono liczbę osób na wozie jedynie o 2. My postawiliśmy do tego samego wzoru poprawne dane. I właśnie one dały wynik pracy w przeciążeniu o około 1 tonę – czytamy w opisie zbiórki.

 

Ciężka praca koni dramatycznie skraca im życie

 Jak wynika z danych zebranych przez Fundację Viva! większość koni, które wożą turystów do Morskiego Oka trafia do rzeźni, bo średnio po 3 latach pracy są tak wyeksploatowane. Konie pracujące na tej trasie dożywają średnio 11 lat, podczas gdy średnia długość życia konia wynosi 30 lat.

 

Pomóżcie nam sfinansować badania koni z Morskiego Oka!

14 czerwca 2024 roku rozpoczną się kolejne badania koni z Morskiego Oka. W badaniach biorą udział lekarka weterynarii reprezentująca Fundację Viva!, lekarze weterynarii reprezentujący fiakrów oraz Tatrzański Park Narodowy, hipolog reprezentujący TPN. Aby Fundacja Viva! mogła wziąć w nich udział potrzebuje środków finansowych. Jeśli nie uda się zebrać kwoty potrzebnej na pokrycie kosztów udziału w badaniach koni, to  wtedy w komisji badającej te zwierzęta będą tylko osoby reprezentujące podmioty zainteresowane trwaniem tego transportu. – W wyniku udziału w badaniach tylko my wskazujemy na nieprawidłowości w samych badaniach i niepokojące wyniki pokazujące, że konie pracują w przeciążeniu – czytamy w opisie zbiórki.

 

Po co te badania koni?

Badania koni z Morskiego Oka mają uchronić najsłabsze i chore zwierzęta przed pracą ponad siły na trasie do Morskiego Oka. Ale to nie jedyny ich cel. Od 2015 roku Fundacja Viva! monitoruje wyniki badań koni, które pracują na trasie. Dzięki temu ma informacje, jak długo wytrzymują w tej pracy i jak bardzo ta praca jest dla nich obciążająca.

 

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/konie_z_morskiego_oka

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w trudnych chwilach, realizację projektów społecznych i kulturalnych. Od grudnia 2021 roku przy portalu działa Fundacja Pomagam.pl.

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!