Kandydaci, kandydatki – posprzątajcie po wyborach!

KAND2

Wybory, wybory i po wyborach… Jednak nawet jeśli w Waszym mieście czy gminie nie ma II tury, to i tak jeszcze przez długi czas będą Was straszyć plakaty czy banery z twarzami kandydatów/ek. Ale nie powinno tak być!

Czy wiecie, że KAŻDY komitet wyborczy ma OBOWIĄZEK posprzątania po swojej kampanii? Chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej:
🔹 plakatów,
🔹 banerów,
🔹 haseł wyborczych

w ciągu 30 dni od dnia głosowania. To oznacza, że jeśli komitet wystawiał kandydata/kę wyłącznie na I turę, to termin 3️⃣ 0️⃣ dni płynie od 7 kwietnia. Jeśli bierze udział w II turze – od 21 kwietnia.

W przypadku nieusunięcia powyższych materiałów pełnomocnikowi wyborczemu komitetu grozi kara grzywny w wysokości od 20 do nawet 5000 zł!

Oczywiście, istnieje wyjątek, zawarty w Kodeksie wyborczym w art. 110 par. 6a: obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach prywatnych, a pozostawienie plakatów (haseł) nastąpi za zgodą właściciela.

📢 Mamy zatem gorący apel do kandydatów i kandydatek – posprzątajcie po swojej kampanii, aby wszystkim nam żyło się lepiej! Już wkrótce zaczną pojawiać się plakaty i banery związane z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego, więc naprawdę warto o to zadbać.
____________________
Projekt „Gotowi na wybory!” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach @aktywniobywateleregionalny.

Źródło: Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!