Zapraszamy do współtworzenia IX Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych!

OFIP2
OFIP powraca! 26-28 czerwca po kilku latach przerwy spotykamy się w sercu Warszawy i Polski – tuż nad brzegiem Wisły, gdzie pulsują najważniejsze wartości życia. Tam, gdzie historia i współczesność łączą się, inspirując nas do działań na rzecz wspólnego dobra. Zobaczymy się, aby opowiedzieć w jakim miejscu jesteśmy jako ludzie zaangażowani, organizacje społeczne, sektor obywatelski.

Tegoroczny OFIP to trzydniowe wydarzenie podzielone na dwie części:

  • 26 czerwca – Międzynarodowe Forum Regionalne

– sesje w języku angielskim z udziałem organizacji z regionu Europy (tłumaczone symultanicznie);

  • 27 i 28 czerwca – Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

– z programem ogólnopolskim i międzynarodowym. W programie Forum zawarte są sesje i warsztaty zgłoszone przez organizacje, Targi Wsparcia oraz III Forum Doradztwa Lokalnego.

IX OFIP-owi towarzyszy kampania ogólnopolska na rzecz organizacji pozarządowych #todziała.

 

Moment, w którym jesteśmy

W ostatnich latach naznaczonych globalnymi kryzysami (pandemia, kryzys na granicy polsko-białoruskiej, wojna w Ukrainie) oraz pogłębiającymi się podziałami społecznymi i politycznymi, jako organizacje społeczne wielokrotnie stawaliśmy w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka. Jesteśmy po wyborach, gdzie organizacje mocno przyczyniły się do sukcesu frekwencyjnego oraz przygotowały rzetelne Propozycje obywatelskie dla Polski w wielu obszarach życia społecznego.

IX OFIP będzie okazją do świętowania, przestrzenią do spotkania po kilku latach. Będziemy projektować działania w obszarach wspólnych dla wszystkich organizacji, wymieniać się doświadczeniami oraz pochylać się nad kształtem i dalszym rozwojem sektora obywatelskiego.

 

Zgłoś pomysł na sesję IX OFIP-u

Od zawsze program OFIP-u tworzymy wspólnie i to jest wielką wartością tego wydarzenia! Mając to na uwadze, otwieramy rejestrację pomysłów dla organizacji, sieci, koalicji, które chcą z nami aktywnie tworzyć IX OFIP.

Zachęcamy do zgłaszania sesji istotnych dla całego trzeciego sektora w Polsce oraz tych, które są ważne dla społeczności lokalnych i możliwe, że nie są jeszcze powszechnie znane, a mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizacji pozarządowych. Sesje oraz efekt pracy IX OFIP-u zostaną zawarte w publikacji zamykającej OFIP.

Tematyka tegorocznej edycji skupia się wokół tożsamości i wartości sektora obywatelskiego, rzecznictwa i dobrego prawa dla NGO, pracy w organizacjach pozarządowych, odporności i stabilności organizacji oraz współpracy z samorządem i innymi sektorami. Preferujemy zgłoszenia od co najmniej trzech organizacji, federacji, sieci lub koalicji. Zależy nam na formule spotkania włączającego, atrakcyjnego dla uczestników ze względu na sposób prowadzenia, wykorzystanie nowoczesnych form warsztatowych oraz nowych technologii.

Rejestrację tematów na sesje prowadzimy do 9 maja 2024. Analiza i selekcja zgłoszeń odbywać się będzie na bieżąco. Z każdą osobą, która wypełni formularz skontaktujemy się do dnia 21 maja.

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie IX OFIP-u.

 


Organizatorem strategicznym IX OFIP-u jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. 

Międzynarodowe Forum Regionalne jest współorganizowane we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Edukacja dla Demokracji, Foundation for the Development of Civil Society z Rumunii.

Inicjatywa regionalna finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programów Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny oraz Aktywni Obywatele – Rumunia.

IX OFIP wspierany jest finansowo także przez Fundację im. Stefana Batorego, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz program Central Europe Civic Engagement Project wspieranego przez National Democratic Institute.

Źródło: https://ofop.eu
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!