Drugi dzień rozmów o przyszłości rolnictwa. Ministerstwo przyjęło uzgodnienia z protestującymi rolnikami

EFR_IV

Drugi dzień szóstej edycji Europejskiego Forum Rolniczego zdominowało ogłoszenie uzgodnień zawartych między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami organizacji oraz środowisk rolniczych. Dziś poruszano również kwestie dotyczące współpracy oraz wyzwań stojących przed Polską po dwóch dekadach członkostwa w Unii Europejskiej.

Rano, podczas briefingu, poinformowano o uzgodnieniach pomiędzy Ministerstwem a protestującymi rolnikami. Podczas rozmów prowadzonych późnym wieczorem i w nocy w negocjacjach z Ministerstwem Rolnictwa uczestniczyli: Błażej Bieniasz (AgroUnia), Wiesław Gryn (wiceprezes Oszukanej Wsi), Maciej Iżowski (organizator protestu w Barwinku), Gabriel Janowski (były minister rolnictwa), Artur Koncik (rolnik reprezentujący protestujących na granicy w Świecku), Roman Kondrów (z Podkarpackiej Oszukanej Wsi), Rafał Nieżurbida (przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej), Tomasz Obszański (przewodniczący NSZZ RI Solidarność), Filip Pawlik (AgroUnia), Władysław Serafin (przewodniczący KZRKiOR), Andrzej Sobociński (rolnik z Żuław, Pomorska Izba Rolnicza). Stronę rządową reprezentowali minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak. Mediatorem spotkania był Artur Balazs, Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP, były minister rolnictwa.

Uzgodnienie zakłada utrzymanie obowiązującego embarga na produkty rolne z Ukrainy, które obowiązuje od połowy września ubiegłego roku. Dotyczy ono między innymi: pszenicy, kukurydzy, mąki pszennej, rzepaku i słonecznika. Ponadto minister rolnictwa ma zwrócić się do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie od 1 kwietnia bieżącego roku tranzytu tych produktów przez terytorium Polski. Obie strony w podpisanym dokumencie uznają też za konieczne wypracowanie szczegółowych zasad handlu artykułami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską i Ukrainą, ale podkreślają że trudna sytuacja w rolnictwie to efekt agresji Rosji na Kijów.

To nie była łatwa rozmowa dla żadnej ze stron. Osoby reprezentujące zarówno Rząd, jak i stronę społeczną zdawali sobie sprawę z tego jak duża odpowiedzialność na nich spoczywa. Duża część tego dokumentu dotyczy handlu z Ukrainą. Mówi on o wypracowaniu zasad handlowych między Polską a Ukrainą. Minister zwróci się w rozmowach dwustronnych o usunięcie produktów wrażliwych, które w tym momencie nie mogą wjeżdżać na teren kraju, o wycofanie tych produktów z tranzytu – powiedział podczas briefingu prasowego, Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kwestii Zielonego Ładu – jego kompleksowy przegląd ma doprowadzić do uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących ekoschematów, a także zmniejszenia biurokratycznych obciążeń. – Nad zmianą zasad będziemy pracowali wspólnie i dlatego wartość dokumentu, w którym spisaliśmy uzgodnienia, jest bardzo duża – podkreślił wiceminister. – To nam, stronie rządowej, daje bardzo silny mandat do pracy – dodał Sekretarz Stanu Michał Kołodziejczak.

Finałową debatą była dyskusja – Wspólnota rolnicza w Europie: współpraca i wyzwania po 20 latach członkostwa Polski w UE, wzięli w niej udział: Jerzy Buzek – Przewodniczący Rady Fundacji EFRWP, poseł do Parlamentu Europejskiego, Milan Dad’ourek – Wiceminister Rolnictwa Republiki Czeskiej, Michał Kołodziejczak – Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Plewa – Ekspert Team Europe oraz Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Eksperci mówili między innymi o polityce rolnej i społecznej UE, perspektywach rozwoju eksportu i importu produktów rolnych, a także roli organizacji rolniczych w budowaniu silnej społeczności – współpracy między rolnikami a biznesem.

Na zakończenie VI edycji Europejskiego Forum Rolniczego wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Wyróżnienie to wspólna inicjatywa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz „Tygodnika Poradnik Rolniczy”, którzy nagrodzili rolników prowadzących nowatorskie gospodarstwa. Laureatem w kategorii Innowacyjne Gospodarstwo Rodzinne został Łukasz Kolberg, posiadający gospodarstwo założone przez rodziców na początku lat 80. Położone jest we wsi Bożepole Królewskie, w gminie Skarszewy (woj. pomorskie). Nagroda w kategorii Innowacyjne Przedsiębiorstwo Na Wsi trafiła do Łukasza Czecha. Natomiast zwycięzcami w kategorii Innowacyjny Rolniczy Handel Detaliczny i Sprzedaż Bezpośrednia zostali Ewa i Mieczysław Chabowscy.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Partnerem Strategicznym VI edycji Europejskiego Forum Rolniczego 2024 jest spółka biotechnologiczna Bio-Gen.

Partnerami Głównymi wydarzenia są: Grupa Polmlek, Krajowa Grupa Spożywcza S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerami wydarzenia są także firmy: Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy, AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., oraz fundusz inwestycyjny Montis Capital.

Partnerem regionalnym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na oficjalnej stronie EFR: https://forum-jasionka.pl/ .

Źródło: EFR

Witryna Wiejska jest jednym z partnerów medialnych Europejskiego Forum Rolniczego.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!