Inspirator (przed) wyborczy. Poradnik dla obywatelskich obserwatorów

Inspiratorprzedwyborczy

W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi Instytut Spraw Publicznych przedstawia poradnik dotyczący przedwyborczych działań monitoringowych. Materiał ten powstał po serii szkoleń dla obywatelskich obserwatorów wyborów, które ISP zorganizował latem 2023 roku. W poradniku znajdują się następujące rozdziały: Dezinformacja i manipulacja online. Jak je rozpoznać i jak monitorować, Monitoring zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego i spółek skarbu państwa w kampanię wyborczą. Proste kroki do podjęcia przez każdego oraz Jak i gdzie zgłaszać nieprawidłowości wykryte podczas monitoringu kampanii wyborczej.

W publikacji przedstawiamy metody monitoringowo-śledcze pozwalające na identyfikację różnych nieprawidłowości w dwóch obszarach aktywności. Pierwszy pozwala na obserwację wykorzystania dezinformacji oraz innych form manipulacji w internecie, również tej mającej na celu wpływ na sposób myślenia ludzi przed wyborami. Jego autorką jest Anna Mierzyńska, analityczka mediów społecznościowych i współpracownica serwisu OKO.press, specjalizująca się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce, fake newsów i manipulacji w sieci. Drugi pomoże w prześledzeniu wykorzystania różnych zasobów publicznych, zarówno finansowych, jak i rzeczowych, do prowadzenia działalności politycznej, zarówno w wybranej społeczności lokalnej, jak i w kraju. Tę część materiału napisał Jarosław Kopeć, który przez ponad pięć lat pracował w Gazecie Wyborczej jako dziennikarz zajmujący się opracowaniem danych. W tym czasie był, między innymi, zaangażowany w serwisie BIQdata i razem z grupą kilkudziesięciu dziennikarzy z trzech różnych redakcji medialnych współtworzył cykl dziennikarski „Partia i Spółki” .

Aby ułatwić praktyczne korzystanie z obserwacji zgromadzonych metodami omówionymi w tym poradniku, w ostatniej części tego materiału przedstawiamy również krótki zestaw wskazówek, gdzie i jak można zgłaszać poszczególne nieprawidłowości. Zwracamy przy tym uwagę, że nie zawsze wszystkie informacje warto od razu przekazywać do organów wyborczych (Państwowej Komisji Wyborczej i stanowiącego jej jednostkę pomocniczą Krajowego Biura Wyborczego). Czasem lepszy i szybszy efekt można uzyskać, jeśli nasze zgłoszenie trafi do innego wyspecjalizowanego w danej dziedzinie organu kontrolnego, działającego w ramach administracji publicznej.

Poradnik można pobrać na stronie, po wcześniejszym zarejestrowaniu się.

Źródło: ISP

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!