Zwycięzcy nagród Super Samorząd i Super Głos

MAGzaja

W Augustowie młodzież powiedziała dość spędzaniu czasu na przystankach i porozumiała się z lokalnymi władzami w sprawie mediateki. Sołtyska Dobrej i wójt gminy Sędziejowice umiejętnie połączyli integrowanie mieszkańców z konsultacjami społecznymi. Kyrylo jest w Polsce od dziewięciu lat i wie, jak trudno zacząć życie w innym kraju. Razem z koleżankami i przy wsparciu Urzędu Miasta pomaga zadomowić się w Krakowie osobom uciekającym tutaj przed wojną w Ukrainie. To przykładowe inicjatywy docenione nagrodą Super Samorząd, ale wśród laureatów są też uhonorowani nagrodą Super Głos.

Nagrodę Super Samorząd przyznajemy od 2011 roku. Na pomysł doceniania dobrze funkcjonujących gmin w Polsce, gdzie mieszkańcy razem z władzami –  jak równy z równym – pracują nad rozwiązaniem jakiegoś lokalnego problemu, wpadła Joanna Załuska, wieloletnia dyrektorka akcji Masz Głos. Nagrodę otrzymują zarówno inicjujące potrzebę zmian organizacje społeczne lub grupy nieformalne, jak i współpracujące z nimi władze.

– Tegoroczne inicjatywy pokazują, co dziś dzieje się w Polsce i na ile sprawy lokalne pokrywają się z kwestiami, którymi zajmują się politycy. Ludzie żyją problemami infrastrukturalnymi, spójności społecznej, wykluczenia komunikacyjnego, a także praworządności. Jednocześnie inicjatywy te pokazują, jak można doskonalić demokrację i jak żmudny to proces na co dzień, ale wart każdego wysiłku – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.

 

Laureaci nagrody Super Samorząd 2023

 

Laureaci zostali wybrani spośród 183 uczestników ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos przez jury w składzie: Edwin Bendyk (Fundacja Batorego), Jerzy Stępień (sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku), Agnieszka Jędrzejczyk (OKO.press), Krzysztof Majak (Onet), Dorota Wiszejko-Wierzbicka (Uniwersytet SWPS).

 

Laureaci nagrody Super Głos 2023

 

Nagrodę Super Głos otrzymują organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową konsekwencją działań i umiejętnością szukania niestandardowych rozwiązań oraz mobilizacji mieszkańców. Jury nagrody to przedstawiciele organizacji partnerskich akcji Masz Głos współpracujący z Fundacją Batorego: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”.

Wszystkim laureatom i finalistom ogromnie gratulujemy!

Laureaci obydwu nagród otrzymują po 3 tys. zł na działania społeczne, pamiątkowe statuetki i dyplomy. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 2 lutego o godz. 12 w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie – transmisja online na profilach Fundacji Batorego na Facebooku, YouTube, profilu akcji Masz Głos, na stronie Onet.pl, na profilu Ngo.pl na Facebooku.

 

Źródło: https://www.maszglos.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!