„Pytamy o zielone” – ruszył nabór zgłoszeń do akcji obywatelskiej

pyt2

Możecie już zgłaszać się do akcji obywatelskiej „Pytamy o zielone”! Wejdźcie na stronę i wypełnijcie formularz: https://pytamyozielone.org

Czekamy na Was do 11 lutego, ale im wcześniej dołączycie, tym lepiej. Wybory samorządowe już 7 kwietnia. To idealna okazja, żeby zapytać kandydatki i kandydatów do samorządu o ich plany dotyczące ochrony środowiska. Razem możemy sprawić, żeby nasze gminy stały się bardziej zielone i przyjazne klimatowi, a życie w nich zdrowsze, bezpieczniejsze i tańsze.

Oto kilka przykładowych pytań, które możecie zadać kandydatkom i kandydatom:

🟢 Jakie są Państwa plany dotyczące poprawy jakości powietrza, w tym wokół szkół i przedszkoli?

🟢 Co planują Państwo zrobić, żeby zwiększyć ilość zieleni w naszej gminie?

🟢 Jakie działania podejmą Państwo, żeby chronić nasze wody?

W ramach akcji „Pytamy o zielone” możecie zadawać pytania kandydatom podczas spotkań przedwyborczych, z grupą znajomych czy swoją organizacją pozarządową zrobić spotkanie lub debatę kandydatów na „zielony” temat ważny u was w miejscowości albo po prostu pytać o zielone na forum internetowym czy lokalnych mediach.

W ramach akcji otrzymacie:

▪️Materiały edukacyjne, z których dowiecie się m.in. jakie kompetencje ma samorząd w obszarach dotyczących wody i zieleni, powietrza oraz odpadów;

▪️Przykłady pytań, które możecie zadawać kandydatkom i kandydatom w ww. obszarach;

▪️Listę postulatów, których wdrożenie sprawi, iż gminne placówki edukacyjne będą przyjaźniejsze dzieciom i klimatowi,

▪️Scenariusze spotkań i debat nt. wyzwań środowiskowych, które możecie zorganizować;

▪️Dostęp do webinariów i spotkań z ekspertami;

▪️Wiedzę, silne argumenty i przykłady dobrych praktyk, jak inne samorządy odpowiadają na „zielone” wyzwania, których możecie użyć w rozmowach z kandydatkami i kandydatami do samorządu;

▪️Wsparcie od innych osób, które chcą zmieniać swoje otoczenie na lepsze.

Akcję realizują:

Fundacja FRSI, Fundacja Sendzimira, OFOP, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja Stocznia, Rodzice dla klimatu – Parents for Future PL, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, Koalicja Klimatyczna

#pytaMYozielone #wyborysamorzadowe2024

***

SPOTKANIE INFORMACYJNE ON-LINE

Zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli bibliotek, domów kultury, lokalnych stowarzyszeń i fundacji, kół i grup nieformalnych do udziału w spotkaniu, na którym przybliżymy Wam akcję „Pytamy o zielone”.
Celem akcji jest zadawanie pytań i działanie na rzecz środowiska, by stało się ono priorytetem i znalazło się w programach kandydatów i kandydatek przed wyborami samorządowymi 2024 r.
Często zielona zmiana w gminie zaczyna się od pytania jednej osoby lub grupy osób i zbudowanego wokół niej poparcia mieszkańców. I właśnie o tym, jak troska mieszkańców o najbliższe otoczenie doprowadziła do ograniczenia poziomu emisji pyłów i gazów w cieplarnianych w Zakopanem, odpowiedzą goście specjalni spotkania: Jolanta Sitarz-Wójcicka, aktywistka Podhalańskiego Alarmu Smogowego, oraz Władysław Bętkowski, przewodnik tatrzański, absolwenci programu „Zielony lider” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prowadzonego przez Fundację Sendzimira.
O czym będą mówić? Zapowiadamy w filmiku pt. „Drżyjcie kopciuchy”.
Data spotkania: 7 lutego (środa), godz. 11:00-12:30
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom.
Osoby, które się zarejestrują, otrzymają wiadomość z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do spotkania.
Serdecznie zapraszamy!
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!