Czy wiecie, że potrzeba tylko 5 osób, aby założyć komitet wyborczy wyborców? Co dalej z komitetem, jaka jest rola pełnomocnika, jak uzyskać NIP i Regon, kiedy założyć konto bankowe? Jak pozyskać i wydać środki na kampanię? Co to jest lista kandydatów i jak zbierać podpisy poparcia? Kiedy można rozpocząć kampanię? Co to jest agitacja? Czy komitet wyborczy może mieć przedstawiciela w komisji wyborczej? Czy w komitecie wyborczym może być członek rodziny kandydata?
Na te oraz inne pytania odpowiadamy w webinarium. Polecamy także kontakt z Komisją Wyborczą – nie wahajcie się przed zadawaniem pytań.
Przydatne linki
Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze
Skarbnica informacji, również możliwość kontaktu i zadawania pytań
Czytając zapisy trzeba zwrócić uwagę na przepisy ogólne oraz te dotyczące wyborów organów samorządowych – są tu uściślenia np. dotyczące przepisów dla gminy poniżej 20 000 mieszkańców.
Szczególnie polecam uwadze:
Dział I, Rozdział 11, czytany razem z precyzującym zapisy dla małych gmin Działem VII, Rozdział 10 – Wybory do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.
Dział I, Rozdział 12 – Kampania wyborcza.
Dział I, Rozdział 15 – Finansowanie kampanii wyborczej.
Dział I, Rozdział 7 – Obwodowe komisje wyborcze – Art.182 Art. 184.
Dział VII, Rozdział 7 – Wybory do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Zgłaszanie kandydatów na radnych – Art. 403 . Rozdział 10 – Przepisy szczególne dotyczące wyborów do rad gmin – Art. 425 – 428.
Aktualne rozporządzenie – limity wydatków na kampanię:
Ile kandydaci do rad gmin mogą wydać na kampanię wyborczą? Jest nowe rozporządzenie (dokument)
Komitet w gminie. Jak utworzyć komitet wyborczy wyborców w gminie do 20 tys. mieszkańców?
***
***