Jak prowadzić gospodarstwo XXI wieku, opowiada Mateusz Ciasnocha

Clipboard02

W czwartym odcinku podcastu Doing Good Mateusz Ciasnocha przedstawił swoją wizję gospodarstwa XXI wieku. O rolnictwie regeneratywnym, zdrowej żywności i zmianach klimatycznych z gościem podcastu rozmawiała Dobrosława Gogłoza.

Mateusz Ciasnocha to aktywny rolnik w trzecim pokoleniu, zaangażowany w rozwój rodzinnego gospodarstwa położonego na Żuławach Wiślanych. Prezes Zarządu the European Carbon Farmers działa na rzecz rozwoju rolnictwa regeneratywnego oraz angażuje się w działalność m.in. EIT Food oraz InvestAfrica.pl. Opowiedział między innymi o tym, jak rozumie rolnictwo regeneratywne:

 

  • Lubię myśleć o rolnictwie regeneratywnym jako o dobrym rolnictwie, rolnictwie, które akceptuje rzeczywistość taką, jaką jest, również tą społeczną. Jeżeli np. rolnik ma problem psychiczny czy jakikolwiek inny, to też powinniśmy o tym pamiętać. A rolnicy, tak jak w każdej innej branży mają tego typu problemy – mówi Mateusz.

 

Mateusz podkreśla, że rolnictwo to także opłacalny biznes, w przeciwieństwie do częstego przekonania, że to sektor potrzebujący dotacji. Dobrze zarządzane gospodarstwa rolne mogą generować zyski, jeśli są zarządzane z rozsądkiem i uwzględniają ryzyko.

W podcaście został również szeroko omówiony temat zdrowej żywności i odpowiedzialności rolników za ziemię, która została im powierzona pod opiekę. Gość odcinka wskazuje na istotę zdrowej gleby jako fundamentu dla zdrowej żywności, co ma wpływ na ogólne zdrowie społeczeństwa. Podkreśla potrzebę holistycznego podejścia do zdrowia, które uwzględnia zarówno zdrowie jednostki, jak i planety:

 

  • Moim punktem wyjścia jest właśnie zdrowie gleby. Rolnik w tym myśleniu nie produkuje żywności, ale opiekuje się żywym organizmem, którym jest gleba. Również szerzej żywym organizmem, którym jest ekosystem, w który to wpisane jest jego gospodarstwo po to, żeby zbierać plony części tego ekosystemu, zdrową żywność.

 

W dalszej części rozmowy, poruszone zostały również niezwykle ważne kwestie adaptacji rolnictwa do zmian klimatycznych. Przed rolnikami rosną wyzwania związane ze zmianami klimatu i potrzebą dostosowania praktyk rolniczych do nowych warunków. Niezwykle ważną rolę w kształtowaniu przyszłości rolnictwa ma również polityka. Powinna ona uwzględniać aspekty zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego oraz ochrony środowiska naturalnego. Zmiana formuły płatności w ramach polityki rolnej i jej wpływ na rolnictwo jest ważnym zagadnieniem, podobnie jak rola działań politycznych w walce ze zmianami klimatycznymi i zachowaniem łańcuchów dostaw żywności.

 

  • Zmiana w 2004 roku, czyli wejście Polski do Unii Europejskiej, dała nam szansę na podjęcie decyzji biznesowych, które doprowadziły do zmiany cash flow z negatywnego na pozytywny. To dało wolność i możliwość dalszego zmieniania modelu produkcyjnego, żeby on koniec końców był bardziej przyjazny dla środowiska przy zwiększonej zyskowności – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Prezes Zarządu the European Carbon Farmers.

 

Dla Mateusza Ciasnocha istotnym elementem jego działań jest edukowanie, czego elementem był udział w podcaście. Dzieli się wiedzą i bierze odpowiedzialność za wspólne dobro. Zachęcamy do zapoznania się z całokształtem wypowiedzi gościa czwartego odcinka.

Podcast Doing Good prowadzony przez Dobrosławę Gogłozę, porusza tematy pracy oraz przyszłości i roli biznesu w zmienianiu świata na lepsze.

 

Całej rozmowy można też wysłuchać na platformach streamingowych:

Spotify

Apple

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!