Młodzi dla młodych, czyli Civic UP Academy 2023

mdm
Po raz piąty młodzież uczęszczająca do szkół średnich wzięła udział w Civic UP! Academy, szkole letniej zorganizowanej przez Fundację Wspomagania Wsi i Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Ambasady USA w Polsce. Na przełomie lipca i sierpnia 2023 gościliśmy w Warszawie 18 wspaniałych osób z całej Polski, które z pomocą mentorek i mentorów przygotowywały się do przeprowadzenia działań społecznych w swoich społecznościach.

Dlaczego działamy?

Stanowczo sprzeciwiamy się, gdy ktoś mówi, że na aktywność społeczną jeszcze przyjdzie czas, że teraz to lepiej zająć się nauką i myśleć o pracy. Gdy zapraszamy do współpracy młode osoby, chcemy wzmocnić w nich przekonanie, że ich wizja świata ma znaczenie i że można działać na rzecz swoich społeczności będąc w nastoletnim wieku. Ta myśl przyświecała nam podczas piątej odsłony szkoły letniej Civic UP! Academy, która odbyła się w dniach 23 lipca – 1 sierpnia 2023 r. w Warszawie.

Projekt nie ogranicza się tylko do wakacyjnego spotkania. Osoby uczestniczące w ramach zadania rekrutacyjnego musiały zdobyć informacje o problemie lub wyzwaniu dotyczącym ich rówieśników. W Warszawie – w zespołach 2-osobowych – pracowali nad wykorzystaniem tej wiedzy do zaprojektowania działań społecznych, które zrealizują w nadchodzącym roku szkolnym.

Portrety uczestników. fot. Jędrek Godlewski

 

Zanim jednak przeszliśmy do ich pomysłów, pierwszych kilka dni spędziliśmy na integracji, rozmowach o naszych wartościach, wizjach na zmianę naszego otoczenia i aktywizmie. W ramach tzw. dnia amerykańskiego odbył się wykład Piotra Szyi, jurora w konkursie I Know America pt. „Gwiezdne wojny i złote asteroidy. Podbój kosmosu przez USA w XX, XXI i XXII wieku”, po którym grupa wzięła udział w zadaniu praktycznym – filmowym przestawieniu organizowania  życia społeczności na odległych planetach. Zadaniu temu towarzyszyła myśl, czy to aby takie pewne, że właśnie demokratyczny porządek świata byłby pierwszym wyborem kosmicznych kolonizatorów.

Piotr Szyja w trakcie wykładu podczas Civic UP! Academy.  fot. Jędrek Godlewski

 

Spotkania z praktykami

Krok po kroku przeszliśmy od rozmów o sensie działania społecznego i jego roli w budowaniu silnego społeczeństwa obywatelskiego, do planowania projektów przez osoby biorące udział w Civic UP! Academy.

W kolejnych dniach osoby uczestniczące poznały mentorki, które będą wspierać je w realizacji projektów po zakończeniu szkoły letniej. Są to absolwentki pierwszej i drugiej edycji Civic UP! Academy, które obecnie studiują i zgromadziły już całkiem dużo doświadczeń w działaniu społecznym, którym teraz chętnie dzielą się z młodszymi koleżankami i kolegami.

Weronika Nowacka (druga od prawej), mentorka Civic UP! Academy. fot. Jędrek Godlewski

 

Kinga Olejarczyk (druga od prawej), mentorka Civic UP! Academy. fot. Jędrek Godlewski

 

Laura Twardzik (druga od prawej), mentorka Civic UP! Academy. fot. Jędrek Godlewski

 

Nasza grupa miała także okazje poznać osoby aktywistyczne z fantastycznych organizacji  – Dominik Kuc (Fundacja Growspace, Ranking Szkół Przyjaznych LGBQ+), Iga Karasińska (Ważne sprawy), Ania Niemiec (Earth Day Everyday) – które także udzieliły praktycznych porad aktywistycznych.

Dominik Kuc (z lewej) podczas spotkania z uczestniczkami Civic UP! Academy. W tle po lewej Iga Karasińska. fot. Jędrek Godlewski

 

W trakcie spotkania staraliśmy się znaleźć czas też na inne tematy. W tym roku zobaczyliśmy wystawę „Wokół nas morze ognia” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uczestniczki Civic UP! Academy na Muzeum POLIN. fot. Jędrek Godlewski

 

Moja wizja świata

Druga połowa spotkania w Warszawie była poświęcona przekuwaniu pomysłów osób uczestniczących na konkretne plany. Pracowali na schodach, na podłodze, w korytarzu, na krzesłach i wszędzie tam, gdzie dało się planować projekt. Uczestniczki i uczestnicy Civic UP! Academy 2023 1 sierpnia wrócili do swoich domów, gdzie teraz zaczną wdrażać plany w życie.

Uczestniczki Civic UP! Academy w trakcie pracy nad projektem. fot. Jędrek Godlewski

 

Grupy pracują nad działaniami w następujących obszarach:

  • zdrowie psychiczne – warsztaty dla młodzieży,
  • wsparcie uczniów pierwszych klas szkół średnich – warsztaty, strona www,
  • aplikacja, która pomaga uporządkowaniu dnia i priorytetów (ale nie narzuca presji i porównań),
  • obecność kobiet w podstawie programowej – wystawa i warsztaty,
  • działania rzecznicze (w tym kampanie) dla zrównoważonego podejścia do odżywiania, ciała i zdrowia,
  • dostępność diety wegetariańskiej i wegańskiej w szkołach.

 

Szykujcie się na więcej relacji, bo będzie się działo.

Autor: Jędrek Godlewski
O autorze: W Fundacji Wspomagania Wsi od 2017 r. Koordynator i twórca programów wspierających młodzież na wsi w stawianiu pierwszych kroków w działaniach społecznych i w rozwijaniu wiedzy o USA. Redaktor Witryny Wiejskiej odpowiedzialny także za oprawę wizualną serwisu. Absolwent Instytutu Anglistyki oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!