Wybory bez picu to wielka akcja mobilizacji obserwatorów społecznych

wbc

Musimy mieć pewność, że głosy oddane w dniu wyborów zostaną przeliczone prawidłowo. Dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce – apelują organizatorzy akcji „Wybory bez picu”. W całej Polsce trwa rekrutacja obserwatorów społecznych, którzy na własne oczy zweryfikują proces zbierania i liczenia głosów.

 

Wybory bez picu to największa akcja rekrutacji obserwatorów społecznych w powojennej Polsce. Przedstawiciele koalicji organizacji społecznych, z Komitetem Obrony Demokracji na czele, zapraszają  chętnych do dołączenia do Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Przeszkoleni wolontariusze w dniu głosowania na własne oczy zweryfikują, czy proces zbierania i liczenia głosów przebiega prawidłowo.

Nasz cel jest ambitny – chcemy, by obserwator społeczny znalazł się w każdej z obwodowych komisji wyborczych, co oznacza ponad 30 tys. osób. Osoby, którzy zarejestrują się na stronie okw.info.pl, po przejściu krótkiego szkolenia online, w dniu głosowania będą przyglądać się pracy obwodowych komisji wyborczych. Wszystko po to, by mieć pewność, że proces wyborczy przebiegnie zgodnie z prawem i każdy głos zostanie prawidłowo policzony – mówią członkowie Komitetu Obrony Demokracji.

Przedstawiciele organizatorów osobiście zachęcają do zapisywania się do Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

 

Jak zapisać się do Obywatelskiej Kontroli Wyborów?

Wystarczy wejść na stronę www.okw.info.pl. Tam wypełnić krótki formularz i czekać na kontakt ze strony organizatorów. Każdy obserwator społeczny przed wyborami przejdzie krótkie szkolenie online.

Potwierdzeniem wagi projektu i jednocześnie gwarantem jej prawidłowego przebiegu, jest szeroki front organizacji społecznych, które dołączają do Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Obok Komitetu Obrony Demokracji, są to m.in. Akcja Demokracja, Obserwatorium Wyborcze, Stowarzyszenie Sędziów Themis. Ta lista wciąż się poszerza.

Oprócz rejestracji w systemie, projekt można też wspierać w swoich mediach społecznościowych, udostępniając informacje o akcji opatrzone #WyboryBezPicu.  Więcej informacji na stronie kampanii, Facebooku i Instagramie.

***

Chcesz coś jeszcze wiedzieć o wyborach? Masz pytanie dotyczące wyborów? Napisz do nas na adres: redakcja@fww.pl. Postaramy się opublikować odpowiedź.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!