Entuzjazm, wiedza i doświadczenie

DSC08256

Rozpoczęło się spotkanie liderów wiejskich i sołtysów w Mikorzynie k. Konina. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Wspomagania Wsi i współfinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Zaproszono tutaj przede wszystkim osoby, które od niedawna są sołtysami lub planują ubiegać się o tę funkcję.

To ludzie, którzy chcą mieć wpływ na przyszłość swojej wsi i gminy, w tym na kształtowanie przestrzeni i środowiska naturalnego. Zależy im na przejrzystości działania władz oraz na skutecznej  integracji ludzi wokół wspólnego działania.

Spotkanie otworzyli Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi oraz Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

– Chciałbym podziękować wam, że przywieźliście tutaj siebie, swój entuzjazm, wiedzę i doświadczenie. Wszyscy będziemy tutaj z tego korzystać i nawzajem się uczyć – powiedział Piotr Szczepański otwierając spotkanie w Mikorzynie.

– Żyjemy w świecie, który się zmienia i jedyną stałą rzeczą są właśnie zmiany. Do nas należy wybór, czy tym zmianom się biernie poddajemy, płyniemy z prądem, czy próbujemy na nie wpływać. Jeżeli próbujemy cokolwiek zmieniać samodzielnie, to najczęściej nie mamy żadnych wyników. Lider to jest ktoś, za kim pójdą inni, by wprowadzać zmiany. Lider musi mieć swoją ekipę, musi mieć swoją sieć, musi mieć tych, którzy go wspierają. Zmiany, jeśli mają mieć sens, muszą być trwałe. Trwałe zmiany to takie, które są wprowadzane nie tylko po to, by coś zmienić, ale po to, by coś naprawić. To jest możliwe wtedy, kiedy nasze działania oparte są na wartościach, istotnych dla ludzi w sferze etyki. Na zmiany trzeba się nie tylko godzić, ale i je rozumieć, trzeba je wspierać, trzeba być przekonanym, że one idą w dobrym kierunku – mówił Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Spotkanie w Mikorzynie jest częścią programu „Sołectwo na nowe czasy”, adresowanego do sołtysek, sołtysów, a także lokalnych liderów i liderek.

***

W programie m.in. warsztaty:

Sołtys na zagrodzie, czyli co komu wolno w sołectwie. O skutecznym sołtysowaniu, czyli o statutach sołeckich, zadaniach, kompetencjach i obowiązkach sołtysów.

Społeczna kontrola przestrzeni. W jaki sposób jako mieszkaniec możesz wpłynąć na powstające inwestycje, urządzenie miejsc wspólnych i tereny zielone.

Strategia rozwoju sołectwa „Kto nie wie dokąd zmierza nigdy tam nie dotrze” Dowiesz się, jak tworzyć dokument strategiczny, angażując przy tym ludzi do wspólnego działania, oraz jak budować wizję rozwoju wsi w oparciu o lokalne zasoby, realne potrzeby i społeczną aktywność.

„Prawa są do używania”– o wnioskach o informację, skargach i wnioskach, inicjatywie lokalnej.

Jak mówić publicznie skutecznie i swobodnie. Dowiesz się, jak obniżyć stres i zadbać o wizerunek podczas wystąpień publicznych. Omówimy postawę, zachowanie i wyrazistość mówienia, przydatne zarówno w przemawianiu do dużego audytorium, jak i w rozmowach indywidualnych.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!