Raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany”

MAPUJzaja2

Powstał raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany” opisujący zorganizowane działania na rzecz ukraińskich uchodźców w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

21 grudnia Fundacja CultureLab (tworząca portal Mapuj Pomoc) opublikowała najnowszy raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany”. Zaprezentowane w nim dane pochodzą z drugiej już, kompleksowej aktualizacji, jaką zespół Fundacji przeprowadził w okresie od sierpnia do listopada 2022 roku. Sprawdzono informacje dotyczące działalności 1104 placówek z całej Polski, które oferują wsparcie osobom uchodźczym z Ukrainy.

Aktualizacja umożliwiła potwierdzenie kto, gdzie i w jakiej formie wciąż podejmuje działania pomocowe. Sprawdzono, które placówki zakończyły deklarowane wcześniej projekty, a także które z nich zmieniły profil swojej działalności na rzecz uchodźców.
Z raportu wynika, iż sytuacja przedstawione na mapie pomocy jest zmienna i dynamiczna.

Z łącznej liczby 1375 placówek (które uwzględniono w portalu www.mapujpomoc.pl) do końca listopada działalność utrzymało 1009 punktów. Brak równej dystrybucji pomocy w Polsce widoczny jest niemal we wszystkich udostępnionych statystykach.

Województwo mazowieckie z liczbą 260 aktywnych punktów wsparcia przebija dwukrotnie (drugie pod względem największej liczby punktów pomocowych województwo) – małopolskie (119 punktów), a niemal 9 -10 krotnie województwo lubuskie (17 punktów), podlaskie (27 punkty) czy zachodniopomorskie (34 punkty).

W ciągu ostatnich 9 miesięcy zamknięto 37 placówek w województwie śląskim, 30 w łódzkim czy 27 w opolskim. Liczby te są podobne do tych w województwie mazowieckim, ale w powyższych trzech województwach oznaczają zmniejszenie liczby dostępnych placówek pomocowych o 20 – 50%.

Więcej informacji w raporcie dostępnym do pobrania w dwóch wersjach językowych.

***

O MAPUJ POMOC

Mapuj Pomoc to portal stworzony przez Fundację CultureLab tuż po 24 lutego 2022 roku. Jest on obecnie największą, ogólnopolską bazą organizacji i instytucji, które działają na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. Potrzebujący mogą znaleźć w nim ponad 1000 różnorodnych inicjatyw wsparcia (zarówno materialnego, jak i usługowego) na terenie całego kraju.

Mapuj Pomoc cały czas się rozwija. Twórcom portalu zależy na przekazywanie rzetelnych i aktualnych informacji na temat tego kto, gdzie i jak pomaga osobom uchodźczym z Ukrainy. Stąd dostępność interaktywnej mapy i wyszukiwarki, które pozwalają szybko i wygodnie odnaleźć konkretne organizacje czy kategorie pomocy. W portalu pojawiają się również artykuły prezentujące ważne informacje, porady i wskazówki dotyczące m.in. wsparcia psychologicznego czy pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Od niedawna na interaktywnej mapie znajdziemy także placówki działające w Ukrainie! Zespół Fundacji do końca stycznia planuje dodanie 600 nowych punktów pomocowych właśnie z tego regionu. Będzie to duże ułatwienie dla wewnętrznych uchodźców, pozwoli także na wygodną współpracę między polskimi i ukraińskimi organizacjami.

Mapuj Pomoc organizuje również regularnie spotkania online „PoMOCna kawa”, które służą wymianie wiedzy i doświadczeń między małymi i średnimi organizacjami wspierającymi ukraińskich uchodźców z całej Polski.

Od początku Mapuj Pomoc wspiera technologicznie Mohi.to oraz TechToTheRescue. Partnerzy strategiczni to Americares oraz MercyCorps.

Więcej o Mapuj Pomoc – https://mapujpomoc.pl/uchodzcy/o-mapuj-pomoc/
Strona Mapuj Pomoc (dostępna w 3 wersjach językowych – PL, UA, EN)
Strona Mapuj Pomoc na Facebooku
Profil Mapuj Pomoc na Instagramie
Grupa na Facebooku dla osób zaangażowanych w działania pomocowe

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!