“Jak rozmawiać?” – ruszyła ostatnia rekrutacja. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprasza do projektu

JRZzaja

Wierzymy w to, że większość ludzi tęskni za dobrą rozmową. Taką, która inspiruje, buduje społeczne relacje, pozwala poznać inne punkty widzenia, zobaczyć ważne dla nas sprawy i to, co o nich wiemy z innej perspektywy. Wiemy, że wiele osób potrzebuje doświadczyć takiej rozmowy osobiście. Dlatego wspieramy tych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje rozmawiania z innymi i wspólnie z nimi tworzymy okazje do takich rozmów. Chcesz dołączyć?

Zapraszamy trzyosobowe zespoły z miejscowości/gmin od 5 do 50 tys. mieszkańców/mieszkanek lub z większych, ale chcących działać na obszarze obejmującym mniej więcej taką grupę ludzi. Osoby, które lubią rozmawiać, są otwarte na poznawanie zdania innych, bycie z ludźmi. Otwartych na tworzenie sytuacji, w których można wychodzić ze stereotypów i utartego myślenia, zainicjować coś nowego i twórczego. Przejętych tym, że nasze społeczności osłabia często brak więzi i dezinformacja.

 

Co zyskasz?

Wzmocnisz swoje umiejętności:

  • organizacji spotkań, które pomagają budować społeczne relacje,
  • facylitacji rozmów na ważne tematy w gronie osób o różnych poglądach, przede wszystkim – uważnego słuchania, zadawania pytań pozwalających zrozumieć potrzeby i emocje stojące za danym poglądem,
  • krytycznego myślenia i posługiwania się informacją,
  • myślenia strategicznego i budowania koalicji w obszarze projektów społecznych.

Rozwijać je będziesz przygotowując i prowadząc w swojej społeczności spotkania dialogowe (przynajmniej sześć, ale liczymy, że będzie to dopiero początek Twoich działań w obszarze dialogu) na ważne dla niej tematy. Takie, podczas których najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka i poznanie jego punktu widzenia.

 

Co zrobisz?

Przez 9 miesięcy pracy z nami (luty – październik 2023):

  • weźmiesz udział w praktycznych warsztatach online oraz stacjonarnych dwudniowych warsztatach z facylitacji, podczas których – wspierany przez trenerów i trenerki – przygotujesz się do przeprowadzenia dwóch pierwszych spotkań dialogowych w swojej miejscowości. Wspierany przez przydzielonego tutora lub tutorkę przeprowadzisz je wraz ze swoim zespołem w praktyce i przyjrzysz się temu doświadczeniu,
  • weźmiesz udział w cyklu warsztatów (strategicznych, komunikacji z elementami litygacji strategicznej oraz z dezinformacji), które pozwolą Ci przygotować strategię utrwalenia zwyczaju rozmawiania w Twojej społeczności – tak, by to, co zainicjowałeś przetrwało nasz projekt,
  • dalej wspierany przez tutora i tutorkę spróbujesz wdrożyć tę strategię prowadząc z zespołem kolejne cztery dobre rozmowy.

Publikacja

Naszą mapą w tym projekcie jest wypracowany przez nas we współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się dialogiem “Model budowania dialogu krok po kroku” – zapoznaj się nią!

 

Jak się zgłosić?

Jesteś osobą zainteresowaną dialogiem i działaniem na rzecz swoich wspólnot? Chcesz rozwijać się w tym obszarze i zostać przewodnikiem lub przewodniczką dialogu? Stwórz zespół (znajdź jeszcze dwie osoby) i razem wyślijcie nam swoją aplikację.
Czekamy!
Nabór chętnych prowadzić będziemy do wyczerpania miejsc.

Szczegóły

 

Więcej o projekcie

“Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej” to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

https://jakrozmawiac.org.pl

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!