2022 Europejski Rok Młodzieży

WW - obrazek wyróżniający(102)

„Młodzież się stoczyła na dno i bliski jest koniec świata”. Taką opinię wyraził anonimowy, zatroskany, i na pewno dojrzały obywatel za pomocą pisma klinowego na tablicy kamiennej 4 tys. lat temu. Brzmi znajomo także dziś? My postaramy się pokazać Wam inny świat młodych, widziany przede wszystkim ich oczami.

Wobec młodzieży mamy sporo wymagań i całą listę zażaleń. A że się za mało uczy, za mało stara, a że rozpieszczona, nie zna prawdziwego życia. A że im w głowie zabawa i przyjemności, a że nie interesują się niczym prócz własnego nosa, nie angażują we wspólne działania, i tak dalej. Jak wyjeżdżają do szkół i na studia, to dobrze; jak nie chcą wracać i żyć tak jak ich rodzice, to źle. Narzekają wykładowcy, narzekają socjologowie (że młodzież się nie interesuje sprawami publicznymi i nie chodzi na wybory), narzekają pracodawcy.

Prawdopodobnie nikt nie wymyśli lekarstwa na młodość. Skoro już Sokrates twierdził, że młodzi „kochają luksus, denerwują nauczycieli i cały czas się obijają”, to nie sądzę, żeby nagle wizerunek młodzieży radykalnie się zmienił.

W naszym społeczeństwie tradycja mówi, że młodzi nie mają głosu, i nie ma to jak autorytet seniora. Na naszym fundacyjnym podwórku obserwujemy, jak na spotkania wiejskich organizacji, przy ograniczonej liczbie miejsc deleguje się najpierw starszych „zasłużonych” liderów, a nie tych młodszych, którzy stawiają pierwsze kroki i nie mają jeszcze dorobku. A przecież to właśnie oni mogliby się naprawdę przy takiej okazji czegoś nauczyć.

Jest jak jest; nie mamy zamiaru podważać doświadczeń licznych pokoleń. Jednak z okazji Europejskiego Roku Młodzieży w lutowym temacie miesiąca na początek oddajemy na naszym portalu głos młodym. A o samej młodzieży w zajmujący sposób pisze wytrawna socjolożka Barbara Fatyga, zachęcając, by widzieć w młodych partnera do dyskusji, a nie tylko źródło problemów.

W kolejnych tygodniach opublikujemy między innymi rozmowę z działaczką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, serię poradników m. in. o tym, jak zorganizować, bieg masowy, czy rajd rowerowy. Przypomnimy jak zorganizować obóz strażacki lub przygotować międzynarodową wymianę młodzieży pożarniczej. Napiszemy też o tym, jakie inicjatywy przygotowała da młodzieży Unia Europejska.

To tylko niektóre z naszych propozycji na luty. Odwiedzajcie nas regularnie, aby znaleźć więcej ciekawych tekstów.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!