Zespół Susidojki/Bobrowniczanie – nowa strona w sieci

Zespół SusidojkiBobrowniczanie - nowa strona w sieci

Zachęcamy do odwiedzenia nowej strony internetowej www.susidojki.pl, powstałej z inicjatywy Ewy Wasilewskiej, a zrealizowanej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strona zaciekawi osoby zainteresowane kulturą rusińskiej. Poświęcona jest historii i dorobkowi muzycznemu dawnej kapeli Susidojki/ Bobrowniczanie z Bobrownika k. Lidzbarka Warm.

W roku 1947, w trakcie ostatnich przesiedleń ludności Bieszczad w ramach akcji Wisła, część mieszkańców okolic Terki i Bukowca znalazła się na Mazurach i Warmii, gdzie następnie została zasiedlona. Wśród nich były dwie muzykanckie rodziny z Bukowca- Hodowańców i Łesyków. To z ich sąsiedzkiego grania na bieszczadzkiej Ojcowiźnie, a potem na Warmii zrodził się zespół „Susidojki”. Wspólnie koncertowali na różnych scenach, uczestnicząc w festiwalach ukraińskich i polskich przez prawie dwie dekady. W swoim repertuarze zawarli w dużej mierze muzykę zapamiętaną ze stron rodzinnych: kołomyjki, poleczki, kozaki, walczyki.

O wyjątkowości i wartości dorobku artystycznego zespołu „Susidojki” świadczyć może fakt, że był on częstym gościem cyklicznych audycji Pr.1 Polskiego Radia, a ich tradycyjne Bojkowskie utwory znalazły się w kilku wydawnictwach płytowych – m.in.: w latach 70 na płycie Polskich Nagrań „Od poleczki do poleczki”, w r.1986 na płycie Poljazzu: „Połoniny pieśni Bojków i Łemków, a w r.2013 na płycie Polskiego Radia w serii Muzyka Źródeł.

Po latach  muzyka zespołu „Susidojki” wróciła i rozbrzmiewa na nowo z inicjatywy członków rodziny Wasilewskich. Ten kolejny w historii zespołu „mariaż rodzin” trwa od kilku lat. Wspólnie koncertują, a także uczą młode pokolenia melodii i pieśni  regionu dawnej karpackiej Bojkowszczyzny. Wraz ze starszym pokoleniem muzykantów d. kapeli „Susidojki” przygotowali oni cykl warsztatów wokalno – instrumentalnych i koncert oparty na dawnym repertuarze Bojkowskim oraz przywołującym utwory nieznane, a wciąż żywo obecne w pamięci żyjących muzykantów wczesnego składu „Susidojek”.

Strona internetowa zawiera także kompendium wiedzy na temat tradycji i kultury Bojków zaczerpniętej z pamięci żyjących b. członków zespołu, są tu również lekcje śpiewu i gry na instrumentach oparte na pieśniach i melodiach bojkowskich z repertuaru Susidojek. Poza tym posłuchać tu można opowieści w języku bojkowskim, archiwalnych nagrań zespołu.

ODWIEDŹ STRONĘ

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!