Import trofeów łowieckich do Polski? #NieWMoimŚwiecie!

WW - obrazek wyróżniający(45)

Wyjaśniła się sprawa umieszczonych dziś rano w sieci zdjęć przedstawiających martwe nosorożce i słonie w kilku ważnych miejscach w Warszawie, między innymi pod budynkiem Sejmu i przed siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Akcja rozpoczyna kampanię #NieWMoimŚwiecie prowadzoną przez międzynarodową organizację prozwierzęcą, Humane Society International/Europe, na rzecz wprowadzenia zakazu importu trofeów łowieckich do Unii Europejskiej.

Specjalnie zapakowane modele zostały umieszczone przed siedzibą dwóch ministerstw, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Sejmem i Pałacem Prezydenckim, aby zwrócić uwagę na problem krwawego procederu, w którym uczestniczy również Polska. To początek akcji zbierania głosów poparcia pod specjalną petycją dostępną na stronie www.hsi.org/wspierajteraz, której adresatem są wszystkie kraje unijne. Pierwszymi znanymi osobami, które wsparły kampanię są znani z zaangażowania w ochronę zwierząt Paulina Holtz, Marcin Kostrzyński, Dorota Sumińska i Ewa Zgrabczyńska.

Wybór miejsc, w których umieściliśmy wirtualne modele nosorożca i słonia nie jest przypadkowy – tłumaczy Iga Głażewska, Dyrektorka HSI/Europe w Polsce. – Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów nadzorują sprawy związane z importem zwierząt znajdujących się na liście gatunków zagrożonych CITES. Z kolei polski parlament, Premier i Prezydent są w stanie zmienić prawo, tak aby zatrzymać krwawy proceder importu lwów, lampartów, słoni czy nosorożców. Niestety, ten szkodliwy i nieuzasadniony przemysł wciąż ma się dobrze w Unii Europejskiej, co czyni ją drugim największym importerem trofeów łowieckich na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Już w czerwcu tego roku HSI/Europe opublikowało swój raport dotyczący importu trofeów łowieckich do Unii Europejskiej w latach 2014-2018. Jak wynika z przeanalizowanych danych, UE jest drugim na świecie na importerem krwawych „pamiątek” z polowań. Do krajów wspólnoty europejskiej trafiło w tym czasie prawie 15 tysięcy trofeów łowieckich z 73 gatunków ssaków umieszczonych na liście gatunków zagrożonych wyginięciem w ramach Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Wśród nich znajdziemy m.in. 3119 trofeów z zebr górskich Hartmanna, 1056 z niedźwiedzi brunatnych, 952 ze słoni afrykańskich, 889 z lwów afrykańskich, z których 660 pochodziło z okrutnej hodowli zagrodowej. UE pozostaje także największym na świecie importerem trofeów z gepardów, z 297 trofeami tego rodzaju. Do Unii przywieziono także 65 trofeów z niedźwiedzi polarnych, a nawet 6 trofeów z krytycznie zagrożonego nosorożca czarnego.

W europejskiej czołówce importerów trofeów łowieckich są Niemcy, Hiszpania, Dania, Austria, Szwecja, Francja, Polska, Węgry, Czechy i Słowacja. Największymi eksporterami do UE są za to Namibia, RPA, Kanada, Rosja, Argentyna, Kirgizja i USA. Z kolei Hiszpania, Polska, Węgry, Niemcy i Czechy należą do krajów importujących najwięcej lwów pochodzących z hodowli zagrodowej.

Musimy to zmienić już teraz – podkreśla Głażewska. – Eksploatacja przyrody przez człowieka, w tym pozbawione jakiegokolwiek uzasadnienia polowania dla trofeów, jest jedną z kluczowych przyczyn masowego, globalnego wymierania gatunków. Wbrew temu, co twierdzi lobby łowieckie, zabijanie zwierząt dla przyjemności nie przynosi żadnych korzyści dla przyrody i nie wspiera lokalnych społeczności w Afryce. Myśliwy, który wydaje często bardzo duże kwoty za możliwość zabicia zwierzęcia, chce po prostu dodać kolejny gatunek do swojej listy i pochwalić się upolowanym zwierzęciem. Tymczasem zwierzęta są bezlitośnie zabijane i wykorzystywane jako narzędzia do zyskania rzekomego prestiżu. Nie ma na to miejsca w XXI wieku. Czas skończyć z tym nieetycznym procederem i wprowadzić zakaz tak w prawie polskim jak i unijnym. Dlatego apelujemy do wszystkich osób o wsparcie naszej akcji i podpisanie się pod apelem na www.hsi.org/wspierajteraz Każdy głos poparcia jest ważny. Udostępniajmy zdjęcia z napisem #NieWMoimŚwiecie na naszych profilach w mediach społecznościowych. Pokażmy decydentom, że zależy nam na zatrzymaniu importu trofeów do Polski.

Zobacz spot kampanii : https://fb.watch/8IRT4T2mPC/

Pobierz raport „Polowania dla trofeów w liczbach. Rola Unii Europejskiej w światowych polowaniach na trofea”

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!