14 października, w Dniu Nauczyciela, rusza kolejna odsłona kampanii społecznej Wolna Szkoła

fbOGzajawka34

Znane osoby publikują zdjęcia z czerwoną ekierką i mówią, dlaczego trzeba się sprzeciwić planowanym zmianom w prawie oświatowym.

 

Sonia Bohosiewicz, Andrzej Chyra, Gverilla, Magda Koleśnik, Rafał Masny, Julia Pośnik, Red Lipstick Monster, Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Krzysztof Zalewski, Julia Zawadzka i inni z czerwoną ekierką Wolnej Szkoły protestują przeciw zmianom w prawie oświatowym.

Inicjatorzy akcji alarmują – szkoła staje się nudnym więzieniem, w którym rządzą poglądy ministra na świat, a nie chęć poznawania świata.

W Dniu Nauczyciela życzymy wszystkim uczniom i uczennicom, nauczycielom i nauczycielkom oraz rodzicom WOLNEJ SZKOŁY. Szkoły, która otwiera horyzonty i przygotowuje do wyzwań XXI wieku. Szkoły wolnej od dyskryminacji, przemocy, strachu i kontroli. Szkoły, która uczy niezależności myślenia, a nie ślepego posłuszeństwa władzy. Która inspiruje, rozbudza ambicje i wyobraźnie, a nie wtłacza w schematy i równa w dół. Chcemy szkoły wolnej od przesądów, w której liczą się wiedza i fakty, nie opinie ministra czy kuratorów. Chcemy szkoły, w której wartością jest każdy człowiek. Szkoły opartej na zaufaniu i współpracy,  poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku.

Szkoła powinna być przede wszystkim bezpiecznym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą odkrywać swoje talenty i uczyć się, jak funkcjonować w szybko zmieniającym się świecie. Centralizacja systemu oświaty, edukacja w służbie partii, zastraszanie nauczycieli – to nie są warunki tworzenia dobrej szkoły – mówi Iga Kazimierczyk, jedna z inicjatorek Wolnej Szkoły.

Pamiętam, kiedy jako licealistka, która skończyła 18 lat, mogłam zamiast na religię zacząć chodzić na etykę. Moja szkoła wyszła naprzeciw moim poglądom i potrzebom. To było dla mnie gigantyczne wydarzenie, które pozwoliło mi poczuć się w tym miejscu bardziej akceptowaną i potraktowaną poważnie. Pamiętam, jak zaczęłam nabierać świadomości, jakie zachowania pracowników szkoły umniejszają mnie i upokarzają i jak zaczęłam, przy wsparciu i zaangażowaniu moich przyjaciół, mówić o tym głośno. I pamiętam naszą radość, że coś udało się w tych kwestiach zrobić. Wtedy myśleliśmy, że dołożyliśmy cegiełkę i ci, co przyjdą po nas, nie będą już musieli się z tym zmagać. Dzisiaj, sytuacja jest taka, że zaczynamy od początku. Ok, zacznijmy więc. Ze słów, które wypowiada minister Czarnek, płynie strach wobec tak zwanego „innego”. A ten tak zwany „inny”, jest po prostu człowiekiem, który czuje i cierpi, jeśli nie może być sobą. Życzę ministrowi, żeby na ludzi różnych od siebie patrzył sercem – mówi Magdalena Koleśnik, aktorka.  

Zdjęcia znanych osób, które wsparły kampanię Wolna Szkoła. Autorem zdjęć jest fotograf Karol Grygoruk.

Co oznaczają planowane zmiany w prawie oświatowym?

Czarna wizja szkoły, czyli absurdy Lex Czarnek, które staną się rzeczywistością polskiej szkoły, jeśli nie zaczniemy działać

 1. O usunięciu dyrektora ze szkoły na mocy decyzji kuratora rodzice dowiedzą się po fakcie i nie będą mieli na nią wpływu
 2. Jeśli w szkole odbędą się zajęcia z edukacji seksualnej, zorganizowany zostanie tęczowy piątek albo dyskusja o Konstytucji, to dyrektor/ka szkoły mogą z tego powodu stracić pracę, a nawet pójść do więzienia.
 3. Kurator będzie mógł zablokować zajęcia, które na prośbę rodziców będzie chciał/a zorganizować w szkole nauczyciel/ka. To mogą być zajęcia np. z edukacji obywatelskiej, globalnej, o prawach człowieka.
 4. Obowiązkowe będą lekcje religii lub etyki. Obu tych przedmiotów uczyć będą absolwenci katolickich uczelni, w tym szkoły księdza Rydzyka.
 5. Dyskusja o prawach zwierząt w szkole będzie zabroniona, bo według ministra edukacji jest ideologią, na którą nie ma zgody.
 6. Dobrzy nauczyciele będą odchodzić ze szkół, bo nikt nie chce pracować w atmosferze strachu, ubezwłasnowolnienia i kontroli.

Kampanię Wolna Szkoła prowadzi ponad 100 organizacji. W jej działania zaangażowane są nauczycielskie związki zawodowe, stowarzyszenie kadry kierowniczej oraz korporacje samorządowe:, w tym Unia Metropolii Polskich,  Związek Miast Polskich, Samorządy dla Polski. Stajemy razem w obronie polskiej szkoły, stawką jest los naszych dzieci.

Spoty kampanii:

Lekcja nr 1:

Najpierw dzieci, potem kariera

Lekcja nr 2:

Ideologia LGBT wyrasta z neomarksizmu

 

Spoty pokazujące konsekwencje planowanych zmian w oświacie dla naszych dzieci i rodzin, dotarły do 32 milionów ludzi. W kampanię włącza się coraz więcej obywatelek i obywateli, artystek, artystów, aktywistek, aktywistów, ludzi mediów.

 

Poparcie dla Wolnej Szkoły może wyrazić każdy, szczególnie w Dniu Nauczyciela poprzez:

 • noszenie do szkoły i pracy symbolu kampanii: czerwonej ekierki, przypinki, nalepki z symbolem akcji
 • publikowanie w mediach społecznościowych zdjęcia z czerwoną ekierką ihasztagiem #WolnaSzkola, nagrywanie i publikowanie w sieci własnych wypowiedzi i filmików, zmianę tła na profilu
 • upowszechniania spotów, symbolu i hasztagu kampanii #WolnaSzkola oraz innych materiałów informacyjnych ze strony kampanii
 • podpisanie apelu do premiera, posłów/posłanek wzywającego do wycofania projektu dewastującego szkołę:
 • wysyłanie indywidualnych maili z apelem o odrzucenie projektu ustawy do posłów/anek ze swojego okręgu:
 • udział w lokalnych akcjach protestacyjnych i informowanie innych o konsekwencjach planowanych zmian w oświacie.

Wszystkie materiały kampanijne znajdują się na stronie akcji. Na stronie podpisać można apel do premiera, posłów i posłanek oraz wysłać indywidualny mail, a także pobrać ulotki informujące o konsekwencjach planowanych zmian i o tym, jak szkoła powinna się zmieniać, żeby odpowiadać na potrzeby uczniów i wyzwania XXI wieku.

Organizatorzy kampanii Wolna Szkoła apelują do rodziców o aktywność w szkole: zabieranie głosu na spotkaniach, rozmawianie o skutkach planowanych zmian, włączanie się do trójek klasowych, inicjowanie i organizowanie zajęć dodatkowych na tematy ważne i interesujące dla ich dzieci, np. z edukacji klimatycznej, europejskiej, prawnej, globalnej, równościowej, z udziałem specjalistów/eki, edukatorów/ki z organizacji społecznych i niezależnych instytucji, organizowanie dla dzieci i nauczycieli wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

Co mogą zrobić rodzice i nauczyciele, by przeciwstawić się dewastacji polskiej szkoły organizatorzy kampanii piszą w listach do rad rodziców i rad pedagogicznych,  wysłanych do wszystkich szkół w Polsce w przededniu Dnia Nauczyciela.

Działajmy! Zabierajmy głos! Rozmawiajmy z tymi, którzy nie wiedzą o planowanych zmianach i nie są świadomi ich konsekwencji! Przekonujmy, że edukacja w wolnej szkole jest najważniejsza.

Organizacje i instytucje, które chcą przyłączyć się do kampanii Wolna Szkoła, proszone są o kontakt z sekretariat@siec.org.pl

Źródło: Wolna Szkoła – komunikat prasowy

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!