Akcja #WolnaSzkola. Lekcja nr 2: Ideologia LGBT wyrasta z neomarksizmu

WW - obrazek wyróżniający(30)

Drugi spot kampanii Wolna Szkoła – “Lekcja nr 2” to ostrzeżenie przed szkołą dyskryminacji, nienawiści i przemocy wobec innych, której twarzą i symbolem stał się minister Czarnek.

27 września, 3 tygodnie po rozpoczęciu kampanii uświadamiającej dramatyczne dla polskiej szkoły konsekwencje planowanych przez rząd zmian w prawie oświatowym, organizatorzy społecznej akcji Wolna Szkoła publikują drugi spot kampanii: “Lekcja nr 2: Ideologia LGBT wywodzi się neomarksizmu”.

W spocie roześmiana para nastolatek idzie ulicą, trzymając się za ręce. Mijają matkę z kilkunastoletnią córką. Dziewczynka zatrzymuje się, odwraca i podniesionym głosem rzuca pod ich adresem słowa, które minister Przemysław Czarnek wypowiedział w sierpniu 2020 roku: “Nie ma wątpliwości, że cała ta ideologia LGBT wyrastająca z neomarksizmu, a ten z marksizmu, pochodzi z tego samego korzenia co niemiecki narodowy socjalizm hitlerowski, który jest odpowiedzialny za wszelkie zło II Wojny Światowej, zniszczenie Warszawy i zamordowanie Powstańców”. Przerażona matka bezskutecznie próbuje przerwać córce tyradę. Film kończy apel do rodziców: “Nie pozwól, żeby tak wyglądała edukacja Twojego dziecka”.

 

Linki do spotu:

Youtube: https://youtu.be/b0irwIx5OOs
Instagram: https://www.instagram.com/p/CUUOKqnIant/
Facebook: https://www.facebook.com/wolnaszkola.org/videos/239765391429162/
Twitter: https://twitter.com/wolnaszkola_org/status/1442383755998633984?s=20
TikTok: https://vm.tiktok.com/ZMRnMcKm1/

“70% młodych osób LGBT doświadcza przemocy fizycznej lub słownej, prawie ⅓ przypadków przemocy fizycznej ma miejsce w szkole. Wypowiadane przez ministra edukacji słowa to zachęta do aktów przemocy, dyskryminacji i nienawiści w szkole. Prowadząc kampanię Wolna Szkoła bronimy szkoły, w której każdy ma równe prawa i równe szanse. Szkoły, która daje każdemu poczucie bezpieczeństwa i wolność wyrażania i realizacji siebie. Szkoły, która sprzeciwia się przemocy, nienawiści, nietolerancji – mówi Iga Kazimierczyk, jedna z inicjatorek kampanii. – Wzywamy wszystkich: parlamentarzystów i parlamentarzystki, władze  samorządowe, rodziców, nauczycieli i nauczycielki, uczniów i uczennice, by bronili polskiej szkoły i sprzeciwiali się planom ministra Czarnka. Wolna szkoła – od nienawiści, przemocy, dyskryminacji – to niezbędny warunek szczęśliwego dzieciństwa i dorastania”.

Rządowy projekt zmian w oświacie jest na finiszu i lada moment może pojawić się w Sejmie. Jeśli wejdzie w życie, zrujnuje polską szkołę. O tym, czego i jak mają się uczyć nasze dzieci, będzie decydował minister, a jego zalecenia, które nie są neutralne światopoglądowo, będą wcielali w życie podlegli mu kuratorzy. Prawa rodziców, pedagogów i samorządów terytorialnych zostaną ograniczone. W szkole zacznie rządzić strach i konformizm.

W kampanii sprzeciwu wobec szkodliwych zmian w szkole, której symbolem jest czerwona ekierka, uczestniczy już ponad 100 organizacji społecznych a także stowarzyszenia samorządów i związki zawodowe, w tym: Stowarzyszenie Samorządy dla Polski, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska. Kampanię wspierają: Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Codziennie włączają się do niej nowe organizacje i grupy obywatelskie (aktualizowana lista uczestników i uczestniczek kampanii jest na stronie www.wolnaszkola.org)

Kampania, która wystartowała dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, dotarła już do 29 milionów osób. #wolnaszkola na TikToku ma ponad 1,5 mln wyświetleń, a profil na Instagramie w 24 godziny zyskał 24 tysięcy obserwujących.

Od września organizatorzy kampanii spotykają się z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych, przekonując do odrzucenia szkodliwych dla polskich uczniów i uczennic projektów zmian w prawie oświatowym. Sprzeciw zapowiedziały już kluby: KO, KP, Lewicy i koło Polska 2050. Organizatorzy czekają na spotkania z pozostałymi kołami i klubami parlamentarnymi.

Inicjatorzy kampanii Wolna Szkoła zachęcają wszystkich do dołączenia do protestu przeciwko planowanym przez rząd zmianom w szkole. Swoje zaangażowanie wyrazić można m.in. poprzez:

  • Upowszechnienie filmów, symbolu i hasztagu kampanii #WolnaSzkola, a także, infografik, plakatów i materiałów informacyjnych ze strony kampanii.
  • Publikowanie w mediach społecznościowych zdjęcia z emblematem i hasztagiem #WolnaSzkola, nagrywanie i publikowanie w sieci własnych wypowiedzi i filmików.
  • Noszenie do szkoły i pracy emblematów protestu: czerwonej ekierki, przypinki, czy nalepki z symbolem akcji.
  • Podpisanie apelu do premiera, posłów/posłanek wzywającego do wycofania /odrzucenia projektu dewastującego szkołę: https://amnesty.org.pl/akcje/apel-w-obronie-polskiej-szkoly
  • Wysyłanie indywidualnych maili z apelem o odrzucenie projektu ustawy do posłów/anek ze swojego okręgu: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/wolna-szkola-wyslij-maila-do-poslow
  • Udział w lokalnych akcjach protestacyjnych i informowanie innych o konsekwencjach planowanych zmian w oświacie.

Materiały kampanijne: wzór nalepek, przypinek, plakatów z ekierką i hasłem kampanii, nakładki na tło znajdują się na stronie akcji https://www.wolnaszkola.org/. Na stronie podpisać można apel do premiera, posłów i posłanek oraz wysłać indywidualny mail do posłanek i posłów, a także pobrać ulotki informujące o konsekwencjach planowanych zmian i o tym, jak szkoła powinna się zmieniać, żeby odpowiadać na potrzeby uczniów i wyzwania naszych czasów.

Organizatorzy kampanii Wolna Szkoła apelują do rodziców o aktywność w szkole: zabieranie głosu na spotkaniach z rodzicami, rozmawianie z nauczycielami i dyrekcją o skutkach planowanych zmian, włączanie się do trójek klasowych, proponowanie i organizowanie w szkole zajęć dodatkowych na tematy ważne i interesujące dla ich dzieci, np. dotyczące edukacji klimatycznej, europejskiej, prawnej, globalnej, równościowej, z udziałem specjalistów/eki, edukatorów/ki z organizacji społecznych i niezależnych instytucji, organizowanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

Działajmy! Zabierajmy głos! Rozmawiajmy z tymi, którzy nie wiedzą o zapowiadanych zmianach i nie są świadomi ich skutków! Przekonujmy, że edukacja w wolnej szkole jest najważniejsza.

Źródło: Informacja prasowa Fundacji Batorego

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!