Dofinansowanie do działalności gospodarczej

PYTANIE:

Witam.
Szukam finansowania do zakupu nieruchomości i prowadzenia działalności agroturystycznej. Słyszałem o akcji finansowania ze środków Unii Europejskiej lecz nie wiem gdzie i jak wygląda sprawa z wnioskami .
Proszę o bliższe informacje.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie, dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej.

Muszę przyznać, że nie znam źródeł, które dofinansowują zakup nieruchomości pod działalność agroturystyczną. Taka możliwość wydaje mi się wręcz mało prawdopodobna, a to dlatego, że działalność agroturystyczna powinna być prowadzona w oparciu o funkcjonujące gospodarstwo rolne, czyli takie, które coś produkuje, hoduje, uprawia. Agroturystyka jest propozycją dla mieszkańców wsi, którzy chcą – przy okazji prowadzenia swojego gospodarstwa – wynajmować część swojego domu dla turystów i mieć z tego tytułu dodatkowe – a nie główne – źródło dochodu.

Podaję Panu link do artykułów wyjaśniających, czym jest, a czym nie jest agroturystyka: http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/agroturystyka/item/20158-aspekty-organizacyjno-prawne-dzialalnosci-agroturystycznej

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/item/40837-uwarunkowania-dotyczace-organizacji-i-prowadzenia-gospodarstwa-agroturystycznego

I jeśli już takie gospodarstwo się posiada i chce się np. przystosować dom pod wynajem dla turystów, to dopiero wówczas można ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowanie. Jednak i ta sytuacja nie zmienia faktu, że obecnie trudno jest  pozyskać środki na dostosowanie pomieszczeń na cele agroturystyczne. Polecam sprawdzenie oferty najbliższej Lokalnej Grupy Działania – LGD. Lokalna Grupa Działania przekazuje w ramach konkursów dotacyjnych środki europejskie na lokalne działania. Jeśli w jej Lokalnej Strategii Rozwoju (dokument) jest mowa o rozwoju agroturystyki na danym terenie, istnieje duża szansa, że LGD wspiera rozwój agroturystyki w Pana okolicy poprzez dotacje. To musi Pan sprawdzić na stronie swojej LGD.

Podaję Panu link do mapy LGD, musi Pan znaleźć najbliższą: http://ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html?no_cache=1

Czym innym jest zaś kupno domu pod wynajem (usługi turystyczne). Działalność turystyczna mieści się w działalności gospodarczej i daje inne możliwości znalezienia funduszy na start. Szukanie tych funduszy uzależnione jest od Pana statusu, gdyż inne możliwości dofinansowania są dla osób bezrobotnych i zarejestrowanych, inne dla mieszkańców wsi czy małych miejscowości itp.

Np. jeśli mieszka Pan na wsi i chce Pan rozpocząć działalność gospodarczą to można śledzić kolejną odsłonę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (kolejną, czyli na lata 2021-2025).

Jeśli szuka Pan dotacji jako osoba fizyczna, które chce uruchomić działalność gospodarczą, ale nie mieszka Pan na wsi, proszę śledzić informacje na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl , ewentualnie zapytać o możliwość dofinansowania w najbliższym punkcie informacyjnym (adresy punktów są na tej stronie).

Kiedy Pan wejdzie do przeglądarki funduszy europejskich, zobaczy Pan, że w zależności od województwa – są różne formy pomocy i dziedziny wsparcia.

Jako osoba bezrobotna może Pan ubiegać się (zwykle na początku roku) o bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy. W tym celu należy po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, porozmawiać z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy o możliwości i warunkach złożenia wniosku o taką dotację (PUP – w miejscu zamieszkania/prowadzenia działalności gospodarczej). Każdy urząd ma swój regulamin przyznawania takiej dotacji.

Być może łatwiej niż dotacje, będzie Panu pozyskać pożyczkę, ale znowu – to zależy od tego, gdzie Pan będzie prowadził swoją działalność, w jakim miejscu Pan kupi dom, co to za region, gdyż pomoc dotacyjna i pożyczkowa jest w tej chwili zróżnicowana geograficznie.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę Panu powodzenia w znalezieniu potrzebnej dotacji i rozwoju przedsięwzięcia.

Pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!