Środki na remont kuchni przy świetlicy wiejskiej

PYTANIE:

Dzień dobry Pani Moniko
Zwracam się do Pani  z ogromną prośbą o podpowiedź,  gdzie  można  znaleźć  jakieś programy do  uzyskania  środków  na  remont  kuchni przy świetlicy  wiejskiej. Jestem członkiem Rady sołeckiej i  mamy  w  planach  remont  kuchni w związku z powyższym  szukamy  dodatkowych  źródeł
Będę wdzięczna  za podpowiedź.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Najłatwiej takie pieniądze pozyskać z funduszu sołeckiego, ale pewnie już bierzecie to źródło pod uwagę.  Najlepiej też byłoby naciskać na gminę, by wsparła to przedsięwzięcie, bo jak się domyślam świetlica należy do gminy a nie np. do stowarzyszenia? Ze źródeł prywatnych będzie niezwykle trudno pozyskać na to fundusze, chyba, że znajdziecie jakąś lokalną firmę, która w ten sposób będzie chciała się reklamować. Myślę tu o branży spożywczej, czymś co wprost kojarzy się z kuchnią i gotowaniem np. jakiś lokalny zakład masarski? Producent naczyń kuchennych?

Może  sprawdźcie też, co robi Wasza Lokalna Grupa Działania i kiedy będzie ogłaszała nabór wniosków oraz na ile remont świetlicy (w tym kuchni) zawiera się w działaniach wspieranych w ramach Lokalnej Strategii Działania tej Grupy?

http://ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html?no_cache=1

Nie wiem, gdzie się znajdujecie, ale warto poszukać też swojej najbliższej, lokalnej organizacji grantowej, która realizuje cykliczny program dotacyjny pod nazwą „Działaj Lokalnie”. Podaję Wam link do informacji o Programie, tam jest mapa, na której można znaleźć swoją organizację.
www.dzialajlokalnie.pl
http://dzialajlokalnie.pl/osrodki-dzialaj-lokalnie/

Jeśli na Waszym terenie działa taka organizacja, zgłoście się do niej. Pewnie będziecie musieli stworzyć nieformalną grupę działania, która napisze projekt i złoży go w formie wniosku o dotację. Powinniście uzyskać w tej organizacji pomoc doradczą i szkoleniową, jak napisać projekt i wniosek.

Zwrócę tylko uwagę, że trzeba będzie pomyśleć nad szerszym celem remontu tej kuchni – bo nie może chodzić tu tylko o remont kuchni. Ta kuchnia ma służyć mieszkańcom, a mieszkańcy maja różne potrzeby, które jako sołectwo możecie zaspokoić. Dlatego pomyślcie Państwo już dziś o jakimś długofalowym działaniu np. na rzecz dzieci czy seniorów w Waszej wsi, nad jakąś zmianą społeczną, której możecie dokonać w oparciu o dobrze funkcjonujący budynek świetlicy (w tym kuchnię). Zmiana społeczna może obejmować większą integrację mieszkańców, zwiększenie kompetencji społecznych wśród dzieci, zwiększenie wiedzy w jakieś potrzebnej dziedzinie, nauczenie się nowych umiejętności przez jakąś grupę z Waszej wsi itd. Wówczas remont kuchni będzie tylko środkiem do uzyskania celu, czyli tej zmiany społecznej. Taki sposób myślenia poszerzyć może znacznie listę potencjalnych darczyńców. Bo jeśli będziecie chcieli coś w najbliższym roku zrobić dla grupy seniorów z Waszej wsi (spotkania, warsztaty, koncerty itd…), to spinając te działania, cele, potrzebne fundusze, by je zrealizować (w tym remont kuchni?) – napiszecie po prostu program działania. I to raczej z tym programem powinniście wychodzić do darczyńców, a nie z pytaniem, czy dadzą Wam fundusze na remont kuchni. To otworzy Wam więcej możliwości finansowania, a także serca i portfele darczyńców. Darczyńcy instytucjonalni, ale też i firmy – wolą finansować cele długoterminowe i związane z jakąś zmianą, która odpowiada na potrzeby społeczne, a nie bieżące potrzeby czy proste remonty.

Jeśli zatem określicie Państwo ten szerszy cel oraz grupę docelową możecie przejrzeć listę przykładowych źródeł finansowania i wybrać adekwatnego darczyńcę, który np. wspiera działania na rzecz seniorów. Podaję link do takiego poradnika: http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w znalezieniu funduszy.

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!