Mieszkańcy sołectwa chcą stworzyć miejsce do spotkań we wsi a burmistrz nie chce im pomóc – co robić?

PYTANIE:

Witam jestem sołtysem jednej z wsi w powiecie […] , to mała wieś,  nie posiadamy żadnej remizy, ani nic, co mogłoby służyć mieszkańcom na spotkania, a o placu zabaw nie wspomnę , co prawda znalazłam działkę budowlaną małą i rozmawiałam z właścicielem. Zgodził się odsprzedać ją na  gminę celem przekazania jej mieszkańcom, ale nasz burmistrz ani myśli cokolwiek robić w tym celu. My jako mieszkańcy chcieliśmy postawić altankę z funduszu sołeckiego  i postarać się o plac zabaw dla dzieci, ale nikt nie chce nam pomóc. Liczę na pomoc z Waszej strony, a przynajmniej na podpowiedź, co dalej robić. z poważaniem sołtys […]

 ODPOWIEDŹ:

Dobry wieczór,

Dziękuję za list do naszej redakcji.

Jeśli w wiosce są dzieci, młodzież, jeśli mieszkańcy chcą się spotykać i realizować wspólne przedsięwzięcia to warto założyć lokalne stowarzyszenie i chyba od tego bym zaczęła swoją działalność. Stowarzyszenie to odrębny byt prawny z własnym statutem, władzami i kontem bankowym. To byt prawny, który może podpisywać umowy i nie będzie można go zbyć tak łatwo, jak pojedynczego człowieka, czy sołectwo, które jest jednostką pomocniczą gminy, a więc od niej całkowicie zależy.  Stowarzyszenie da Wam samodzielność działania, możliwość pozyskiwania i rozliczania środków z zewnątrz i realizację tego, co naprawdę chcecie robić dla dobra wspólnego. Wówczas sołectwo we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem może o wiele więcej dokonać na rzecz wszystkich mieszkańców. Informacje potrzebne do założenia stowarzyszenia otrzymacie na stronie:

www.ngo.pl

a dokładnie:

https://poradnik.ngo.pl/jak-zalozyc-fundacje-stowarzyszenie

Jeśli w Waszej gminie funkcjonuje fundusz sołecki i jest wyodrębniony dla Waszej wsi – możecie go przeznaczyć na zakup działki pod budowę świetlicy czy miejsca spotkań dla mieszkańców i plac zabaw – to też będzie decyzja mieszkańców sołectwa, choć musi być za zgodą burmistrza/wójta, bo jako sołectwo nie macie odrębnej osobowości i prawnej i nie możecie podejmować takich decyzji samodzielnie! Trzeba sprawę przedstawić burmistrzowi / wójtowi w taki sposób, że będziecie pozyskiwać pieniądze na ten cel i przeznaczać pieniądze np. z funduszu sołeckiego oraz ze źródeł zewnętrznych na zakup materiałów budowlanych do altanki czy placu zabaw. Polecam przejrzeć krótki przewodnik po funduszach:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Źródeł dotacji jest wiele, oczywiście trzeba poznać warunki ich otrzymania, terminy. Jeśli uda się pozyskać zewnętrzne finansowanie, burmistrz/wójt powinien też przekonać swoją Radę do wsparcia  Waszej inicjatywy, nie tylko formalnie, ale i finansowo.

Jeśli będzie Pani miała jeszcze jakieś pytania, proszę śmiało pisać. W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam,

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!