Fundusze dla sołectwa

PYTANIE:

Witam serdecznie, jestem nowym sołtysem bardzo małej, łódzkiej wsi. Mam kilka pytań……Czy jako sołectwo mamy szansę na dotacje, by zagospodarować plac gminny, na którym stoi remiza osp? Wykonałem już plan zagospodarowania, lecz z samego funduszu sołeckiego  zajmie mi to czasu do mojej śmierci.

U nas na wsi nie ma nic, osoby starsze chciałyby mini siłownię na świeżym powietrzu, młodzież boisko do siatkówki i koszykówki, dzieci plac zabaw, jakieś ławki stoliki. 

Mieszkam w bardzo pięknej okolicy – wokół las, rzeka. Marzę o ścieżkach, po których mogliby spacerować mieszkańcy. Czyli obsadzić je np. klonami, jakieś ławki, stoliki do gry w warcaby. Mam też świetlicę wiejską. Dzieci w większości czasu piszą na telefonie. Chce im pokazać, że jest coś więcej na świecie niż tylko facebook.

Organizuje KGW – ciężko idzie z dokumentami, ale kto powiedział, że będzie łatwo? 

Jeśli panią zanudziłem, to przepraszam. Z poważaniem […] – sołtys wsi […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie, dziękuję za mail do naszej redakcji. Wcale mnie Pan nie zanudził i chętnie coś podpowiem.

Na początku powiem tak: macie szansę na dotacje, by zagospodarować plac gminny w niedalekiej, bardziej optymistycznej – niż Pan sądzi -perspektywie.  Ważne, że znajduje Pan w sobie siłę, by odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, a może nawet zaproponować coś, o czym jeszcze nie marzą, a co odwróci ich uwagę np. od FB.

Fundusz sołecki potraktujcie jako bazę – do niego można dodawać różne dotacje i wtedy zrobić coś większego. Proszę pamiętać o dotacjach (małych) z gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych (spotkania, inicjatywy, szkolenia, warsztaty, prezentacje itd.).

Na terenie Waszego powiatu działa Lokalna Grupa Działania Region Włoszczowski: http://www.lgd-region-wloszczowa.pl/ i właśnie ogłosiła konkurs dotacyjny finansowany ze środków europejskich

http://www.lgd-region-wloszczowa.pl/konkurs_nr_12019g,wn19.html

Na tej stronie jest mnóstwo dokumentów, proszę zapoznać się przede wszystkim z dokumentem Lokalna Strategia Rozwoju, który obowiązuje na terenie Waszej gminy  i sprawdzić, czy Wasze pomysły mieszczą się w tej strategii. Najlepiej zadzwonić do biura LGD i porozmawiać, w jaki sposób moglibyście skorzystać z tego programu.  Istnieją różne, formalne możliwości ubiegania się o dotację z tego właśnie programu (bo nie wiem, czy sołectwo jako jednostka pomocnicza gminy może ubiegać się o dotację – może w Waszej okolicy działa jakaś lokalna organizacja pozarządowa Ochotnicza Straż Pożarna, stowarzyszenie, fundacja, a może w niedalekiej przyszłości tworzące się KGW będzie mogło występować z wnioskami?).

Niestety nie znalazłam dla Waszej gminy Lokalnej Organizacji Grantowej – jesteście na styku województw, ale proszę śledzić taką stronę:

www.dzialajlokalnie.pl

http://dzialajlokalnie.pl/zasieg-programu/

Proszę przejrzeć też przewodnik po funduszach, który jakiś czas temu przygotowałam dla osób poszukujących dotacji na lokalne inicjatywy:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Pragnę zwrócić Pana uwagę na następujące źródła z tej listy:

– Fundacja Banku Zachodniego WBK – m.in. konkurs Tu mieszkam, tu zmieniam

– Fundacja PZU

– Fundacja BGK – Moja Mała Ojczyzna – jak dla Was

-Fundacja Banku Pekao S.A. im. Mariana Kantona – podaję link do informacji statutowej i wniosku, bo strona jest mało czytelna:

https://www.pekao.com.pl/o-banku/odpowiedzialnosc-spoleczna/fundacja-banku-pekao-sa.html

Statut Fundacji Banku Pekao S.A. imienia dr. Mariana Kantona

Wniosek o dofinansowanie‑wymogi

oraz Fundacja PGE: https://www.gkpge.pl/fundacja/Filantropia

Oczywiście wszystkie te instytucje organizują konkursy w określonych terminach, niektóre z nich minęły (będą ogłaszane dopiero za rok itp.), inne nie – na to trzeba zwrócić uwagę i zaplanować sobie, kiedy należy składać wniosek.

Nie wiem, czy macie Państwo jakieś doświadczenie w pisaniu projektów i przygotowywaniu wniosków o dotację, może warto jeszcze poszukać jakieś lokalnej organizacji, która mogłaby wesprzeć Was doradczo-szkoleniowo w tym zakresie. Może ktoś w gminie ma takie umiejętności. Ja znalazłam Centrum OPUS z Łodzi, które świadczy taką pomoc a dodatkowo organizuje wiele małych konkursów dotacyjnych – myślę, że warto z nimi nawiązać bliższą współpracę. https://opus.org.pl/kim-jestesmy

OPUS organizuje np. taki konkurs dotacyjny finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – FIO: https://opus.org.pl/mikrogranty-w-lodzkiem-2019-20-lokalnych-inicjatyw-1686

Mam nadzieję, że choć trochę Panu pomogłam, w każdym razie chciałam pokazać, jak wiele jest możliwości uzyskania dofinansowania do realizacji Pana/sołectwa planów i że trzeba wierzyć, że te plany i marzenia można zrealizować! Ma Pan pomysły i jak widzę chęć zrobienia czegoś konkretnego dla mieszkańców. Oczywiście nie może tego Pan robić sam, musi być grupa aktywnych osób (może to tworzące KGW będzie wsparciem?). Pisanie projektów/wniosków to bardzo czasochłonna działalność, ale jak sam Pan napisał – kto powiedział, że będzie łatwo…

Gdyby miał Pan jeszcze jakieś pytania, albo coś okazało się niejasne, proszę pisać do nas.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów!

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!