Fundusze na remont starego domu

PYTANIE:

Posiadam stary drewniany dom ponad 100 letni. Nie jest on zabytkiem, ale zacząłem go remontować, by uratować go od zniszczenia. Dom jest w […] w wiosce sławnej na całym świecie. Nie mam dużo funduszy i dlatego pisze do Państwa, by dowiedzieć się, jak uzbierać ok 20.000 złotych na całkowity remont, nowy dach-jest krzywy i stare deski belki i łaty (kilka wymienionych). Podłogi potrzeba nowe, dokończenie wnętrz, malowanie, ogrodzenie. W czerwcu 2019 jest konkurs na najpiękniejszy malowany dom i chciałbym pierwszy raz w nim uczestniczyć. Wszystko zależy od funduszy, a ich brakuje. Proszę o kontakt pod nr […]lub mailem czy Państwo mogą mi pomoc albo w jakieś zbiórce. z poważaniem, […]

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie!

Bardzo Pana przepraszam, że nie odpowiedziałam na Pana pytanie z grudnia 2018 roku – sama się zastanawiam, jak to się stało? Pana mail jakoś umknął mojej uwadze, bo czasem przychodzi tak dużo reklam, że ważne rzeczy niezwykle trudno z nich wyłuskać. Porządkując pocztę ze zgrozą odkryłam, że nie odpowiedziałam Panu, za co bardzo, bardzo przepraszam.

Dziękuję za zdjęcie domu i piwniczki ziemnej.

Bardzo trudno znaleźć pieniądze na wyremontowanie prywatnego domu. Ale widzę, że Pan się nie poddaje i metodą „małych kroczków” zmierza do celu.

To co mogę polecić jeśli chodzi o źródła finansowania, to tylko Lokalną Grupę Działania, która zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju przekazuje w ramach konkursów dotacyjnych środki europejskie na lokalne działania – być może w tym dokumencie jest także wsparcie na remont starych domów, proszę zapytać.

http://www.gornaprosna.pl/45/olesno.html Może trzeba wymyślić jeszcze dodatkową funkcję dla tego domu – poza prywatną (mieszkaniową) np. część muzealną czy inną, związaną np. z jakąś Pana pasją, którą może Pan podzielić się z innymi. Wtedy – kiedy cel jest społeczny a nie jedynie prywatny – łatwiej szukać pieniędzy na konieczne remonty itd.

Proszę też sprawdzić dotacje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Pisze Pan, że dom nie jest zabytkiem, ale jeśli może być wpisany do rejestru zabytków ze względu na swoje walory (? Zdobnicze, historyczne etc.) – to wówczas można starać się o dotację z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Tyle, że każda zmiana, każdy remont wymaga pozwolenia konserwatorskiego na prace, co może być też dla Pana uciążliwe.

Może warto rozejrzeć się za niskooprocentowanym kredytem lub pożyczką – ale znowu – gdyby prowadził Pan działalność gospodarczą lub społeczną i do tej działalności potrzebny byłby remont pomieszczeń – też łatwiej znaleźć przyjazne pożyczki czy fundusze.

Można też remontować dom małymi kroczkami, korzystając z różnych form dofinansowania poszczególnych elementów domu np. wymiany ogrzewania czy docieplenia domu np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podaję linki do informacji:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/ekologia/item/50138-chcesz-wymienic-piec-i-ocieplic-swoj-dom-wez-dofinansowanie-z-programu-priorytetowego-czyste-powietrze

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/ekologia/item/46758-doplaty-do-wymiany-kotlow-sposob-na-smog

Jeśli chodzi o fundusze europejskie, to zachęcam do przeglądania strony, gdzie jest dobra wyszukiwarka dotacji:

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna/#/woje wodztwo=2820/3756=Osoba%20fizyczna

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę Panu powodzenia w zdobyciu potrzebnych funduszy na wyremontowanie domu.

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!