Koło Gospodyń Wiejskich zarejestrowane na nowych zasadach a ubieganie się o dotacje

PYTANIE:

Dzień dobry. Mam wątpliwości dotyczące KGW powstałego na podstawie nowej ustawy o kołach z listopada 2018 roku. Czy takie Koło może ubiegać się o dotacje, brać udział w konkursach ogłaszanych przez różne instytucje, fundacje itd.?? tak jakby było stowarzyszeniem? bo ma osobowość prawna ale nie ma wpisu do KRS. i ja tego po prostu nie rozumiem i nie wiem jak to rozstrzygnąć. Byłabym wdzięczna za pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam […]

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry Pani …,

Na początku zaznaczę, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie informacją.

Niestety nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich z dnia 9 listopada 2018 roku nastręczyła wiele wątpliwości i wiele osób ma podobne do Pani pytania. Pewnie wszystko wyjdzie w praktyce, ale na razie, zgodnie z zapisami w ustawie oraz komentarzem rządu do tej ustawy:

https://publicystyka.ngo.pl/kola-gospodyn-wiejskich-w-nowej-ustawie-kprm-odpowiada-na-pytania-czytelnikow-ngo-pl

– po skutecznej rejestracji w ARiMR oraz powołaniu władz koła – koło uzyskuje osobowość prawną i w związku z tym takie koło może się ubiegać o dotacje z różnorodnych źródeł ((proszę tylko pamiętać, aby zapis o możliwości pozyskiwania dotacji z różnych źródeł był w statucie koła).

Koło gospodyń wiejskich, które uzyskało skuteczny wpis do nowego rejestru ARiMR otrzymuje podobny status do zarejestrowanego sądownie stowarzyszenia i może ubiegać się o dotacje z różnych źródeł. Jak to się dzieje – nie wiem naprawdę i nie rozumiem, ale gdyby się okazało, że po rejestracji wg nowych zasad będziecie się Państwo ubiegać o dotację i nie otrzymacie jej ze względów formalnych, to proszę o sygnał do naszej redakcji. Wtedy my będziemy sprawę nagłaśniać i starać się o pomoc prawną.

Przesyłam też link do nowej ustawy:

https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/KGW/2018/wniosek_o_pomoc/ustawa_DZ.U.__poz._2212.pdf

Oraz linki do artykułów wyjaśniających kwestie rejestracji kół gospodyń wiejskich na nowych zasadach:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/50107

https://www.arimr.gov.pl/krajowy-rejestr-kol-gospodyn-wiejskich/informacje-podstawowe.html

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!