Zwyczaje, tradycje i obrzędy indiańskie były nierozerwalnie związane ze światem natury i zwierząt. Indianie żyli w harmonii z otaczającym światem, kierowali się ponadczasowymi wartościami, takimi jak: umiłowanie wolności, solidarność, uczciwość, prawdomówność, hojność i odwaga.
Wierzyli również w równość wszystkich stworzeń na ziemi. Naszym celem jest to, aby dzieci wchodząc w niezwykły świat Indian, zapoznały się z ich fascynującą kulturą oraz poznały wartości, którymi kierowali się w życiu. Ponadto poprzez kontakt z przyrodą, poruszanie tematów związanych ze światem roślin i zwierząt, propagowanie zachowań proekologicznych, dzieci uczą się życia w harmonii z otaczającym światem, współdziałania w grupie. Kształtowana jest odpowiedzialna postawa wobec siebie i innych oraz samodzielność.
Na zwiedzających Wioskę Indiańską czekają indiańskie namioty tipi, są one rekonstrukcją tipi zamieszkiwanych przez Indian Ameryki Północnej. W ich wnętrzu znajdują się eksponaty związane ze zwyczajami i kulturą Indian. Goście odwiedzający wioskę mogą spróbować swoich sił strzelając z łuku, dzieci mogą wziąć udział w wyścigach jaszczurek, polowaniu na węże lub biegu na nartach Szoszonów. Na dzielnych odkrywców czeka ścieżka bosych stóp. Na terenie wioski znajdują się wieże widokowe, z których można obserwować ptactwo i dziką zwierzynę.
W części rekreacyjnej znajduje się dmuchana zjeżdżalnia, dmuchaniec z kolorowymi piłeczkami, mała zjeżdżalnia, lina zjazdowa, labirynt ze słomy oraz trampolina. Część dmuchańców znajduje się pod zadaszeniem.
W programie podstawowym:
– Przywitanie i krótka pogadanka na temat Indian.
– Zwiedzanie Wioski Indiańskiej (tematyczne tipi z eksponatami, zwiedzając je dzieci poznają kulturę i zwyczaje Indian).
– Malowanie buziek.
– Omówienie znaczenia koni w życiu Indian, zapoznanie ze zwierzętami mieszkającymi w Wiosce (konie, osiołek, kozy).
– Ścieżka Mocy – zdobycie sprawności w konkurencjach indiańskich, między innymi: strzelanie z łuku, wyścigi jaszczurek, ścieżka bosych stóp, rzuty na bizonie rogi. Ścieżka jest dostosowana do możliwości dzieci w różnym wieku (konkurencje lub/i zabawy indiańskie). Za zdobyte sprawności dzielni Indianie otrzymują nagrody!
– Zabawa w części rekreacyjnej (duża i mała dmuchana zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, lina zjazdowa, labirynt ze słomy, trampolina, wieże widokowe).
– Możliwość zorganizowania ogniska (kiełbaski we własnym zakresie). Posiadamy zadaszone miejsce ze stolikami i ławeczkami gdzie dzieci mogą zjeść posiłek.
– W czasie wolnym robimy pióropusze indiańskie.
Czas trwania wycieczki: ok 2,5 godz – czas zorganizowany, w którym dzieci są pod opieką animatorów. Dodatkowo chętni mogą zostać jeszcze 2 godz, jest to czas wolny, dzieci mogą bawić się samodzielnie na terenie Wioski oraz korzystać z części rekreacyjnej, możemy też wtedy rozpalić ognisko.
Rozszerzony program – opowiadanie legend indiańskich
– Przywitanie i krótka pogadanka na temat Indian.
– Zwiedzanie Wioski Indiańskiej (tematyczne tipi z eksponatami, zwiedzając je dzieci poznają kulturę i zwyczaje Indian).
– Spektakl teatralny: opowiadanie legend indiańskich przy muzyce indiańskiej. W ofercie obecnie dostępne: „Legenda o odkryciu ognia” .
– Malowanie buziek.
– Zapoznanie ze zwierzętami mieszkającymi w Wiosce (konie, osiołek, kozy).
– Zabawa w części rekreacyjnej (duża i mała dmuchana zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, lina zjazdowa, labirynt ze słomy, trampolina, wieże widokowe).
– W czasie wolnym robimy pióropusze indiańskie.
– Możliwość zorganizowania ogniska (kiełbaski we własnym zakresie). Posiadamy zadaszone miejsce ze stolikami i ławeczkami gdzie dzieci mogą zjeść posiłek.
Czas trwania wycieczki: ok 3 godz. – czas zorganizowany, w którym dzieci są pod opieką animatorów (jeden animator ma pod opieką 15-22 dzieci). Dodatkowo chętni mogą zostać jeszcze 2 godz., jest to czas wolny, dzieci mogą bawić się samodzielnie na terenie Wioski oraz korzystać z części rekreacyjnej. Możemy też wtedy rozpalić ognisko.
W przypadku grup liczących powyżej 40 osób, na terenie Wioski Indiańskiej przebywa tylko jedna grupa, w przypadku mniejszych – maksymalnie 2 grupy z różnych placówek.
Warsztaty rękodzieła indiańskiego
Wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty rękodzieła indiańskiego: biżuterii, pióropuszy, talizmanów, ubrań i toreb indiańskich oraz wyrobu łuków i proc. Do wyboru, kilka z wymienionych wyżej pozycji.
Oprócz wyrobu rękodzieła w programie dostępne są atrakcje z „programu podstawowego”, czyli: zwiedzanie indiańskich namiotów tipi, ścieżka mocy, labirynt, tyrolka, zapoznanie ze zwierzakami mieszkającymi w Wiosce (konie, osiołek i kozy) oraz zabawa na dmuchańcach. Program trwa ok 3-3,5 godz.
Rozgrywki łucznicze – program dla starszych dzieci i młodzieży
Starszym dzieciom (powyżej 10 roku życia) i młodzieży proponujemy udział w grach terenowych połączonych z rozgrywkami łuczniczymi.
Czy uda się Wam wytropić wrogie plemię? Do kogo należą pozostawione ślady? Kto zwycięży w bitwie i czy uda się odbić wrogowi porwanego wodza? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie uczestnicząc w naszych specjalnych grach terenowych połączonych z rozgrywkami łuczniczymi. Gwarantujemy wspaniałą zabawę opartą na survivalu, przygodzie i kontakcie z naturą. Gry odbywają się na terenie urokliwego Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego.
Rozgrywki łucznicze odbywają się na specjalnie przygotowanym terenie, do którego dzieci muszą dojść wędrując po okolicznych polach i lasach. W ramach programu oferujemy przeszkolenie łucznicze oraz grę terenową zakończoną bitwą łuczniczą. Do rozgrywek używamy bezpiecznego sprzętu: łuków o niskiej sile naciągu, strzał zakończonych miękką gąbką, specjalnych kamizelek oraz masek i okularów.
Po powrocie na teren wioski zwiedzamy indiańskie namioty tipi, dzieci mogą we własnym zakresie pobawić się na części rekreacyjnej (dmuchańce, tyrolka, labirynt, trampolina) i korzystać z innych atrakcji obiektu. Istnieje również możliwość rozpalenia ogniska – zapewniamy drewno i ruszt, na którym pieką się kiełbaski. Prowiant, ewentualnie talerzyki i sztućce – we własnym zakresie.
Dostępne również:
– Gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Wodza” (bez rozgrywek łuczniczych). Gra przeznaczona dla dzieci w wieku 9-12 lat
– Stacjonarna gra terenowa ” Na tropie strasznego niedźwiedzia” lub ” W poszukiwaniu zaginionej duszy”. Gra odbywa się na terenie Wioski Indiańskiej, przeznaczona dla dzieci w wieku 6- 10 lat.
Więcej szczegółów dotyczących programu znajdziecie Państwo na naszym FB.