Fundusze na zagospodarowanie działki we wsi, placu przed świetlicą i remontu pomieszczenia świetlicy

PYTANIE:

Witam, piszę ponieważ mamy wiele pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować jako stowarzyszenie […], jedyne co nas ogranicza to brak funduszy własnych, oraz wiedzy skąd można by było takowe pozyskać, czy możemy się doinformować gdzie i jak możemy pozyskać środki na realizację naszych pomysłów, najważniejsze pomysły staraliśmy się opracować i wykonać przybliżone kosztorysy, z góry dziękujemy za jakąkolwiek informację.

Z góry dziękuję za zainteresowanie się naszym zapytaniem. Z poważaniem […]

ODPOWIEDŹ

Witam serdecznie, dziękuję za mail do redakcji Witryny Wiejskiej i przesłany projekt zagospodarowania działki we wsi, placu przed świetlicą i remontu pomieszczenia świetlicy. Widać, że te 3 inwestycje zostały przemyślane i włożyliście Państwo dużo pracy w przygotowanie tych projektów architektonicznych, czy też projektów zagospodarowania przestrzennego. Proponowane inwestycje są kosztowne. Wydaje mi się, że będzie trudno znaleźć jednego darczyńcę, który sfinansuje wszystkie 3 działania, chyba, że połączycie te 3 inwestycje w jeden cel społeczny i powstanie wspólny cel, rezultat i działania, ale o tym za chwilę… Proponuję napisać 3 projekty społeczne, do których załącznikiem będą przygotowane plany zagospodarowania/remontu i starać się o środki z np. 3 różnych źródeł.

Żeby zaproponować dofinansowanie Waszych propozycji, należałoby się zastanowić nad celem społecznym każdego z tych przedsięwzięć (jaką zmianę przyniesie i w jakim czasie i dla kogo), określić potrzeby, na które chcecie odpowiedzieć realizując proponowane działanie, określić grupę realizatorów, kto będzie odbiorcą działań, co się zmieni w sensie społecznym we wsi – po zrealizowaniu każdej z tych inicjatyw, jaki będzie wkład społeczny (niefinansowy) w realizację tego działania. To są elementy każdego projektu i wniosku o dotację. Natomiast projekty zagospodarowania działek czy remontu świetlicy będą ważnymi załącznikami do tych wniosków.

Proponuję przyjrzeć się następującym źródłom finansowania:

Fundusz sołecki, jeśli został uchwalony przez gminę dla Waszego sołectwa. Decyzję należy podjąć do końca września każdego roku. Może stanowić ważny wkład w budżet przedsięwzięcia.

Jakąś część przedsięwzięcia możecie sfinansować z Programu „Działaj Lokalnie” – ale nie wiem, czy lokalne organizacje grantowego działające na terenie Waszego województwa obejmują swoim działaniem Waszą gminę – proszę to sprawdzić.

www.dzialajlokalnie.pl

http://dzialajlokalnie.pl/osrodki-dzialaj-lokalnie/#szukaj

Na pewno trzeba nawiązać współpracę z Waszym LGD http://ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html?no_cache=1 i sprawdzić, na ile proponowane przez Was działanie jest zgodne z Lokalną Strategią Rozwoju. Prawdopodobnie jest, tylko trzeba sprawdzić, kiedy będą ogłaszane konkursy dotacyjne z LGD.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

Fundacja PZU (dość duża dowolność tematyczna) – można składać wnioski przez elektroniczny formularz w trybie ciągłym. Proszę wejść do zakładki konkursy i dotacje, utworzyć sobie konto i hasło, a następnie przygotować wniosek.

Fundacja Banku Zachodniego WBK – konkurs p.n. Tu mieszkam – tu zmieniam.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza.

Kulczyk Foundation – wspierającą dotacjami ciekawe inwestycje w infrastrukturę, ale dają tylko kilka dotacji w ramach jednego konkursu, więc konkurencja jest bardzo duża!

Fundacja Banku Pekao S.A. im. M. Kantona – dość ogólne założenia programowe, ale warto spróbować.

Fundacja Tesco – jeśli w Waszej okolicy jest sklep Tesco

Fundacja PGE

Ważną stroną informacyjną z poradnikami dla organizacji pozarządowych jest:

http://www.ngo.pl/

jest tam też regionalny serwis dla Waszego województwa

http://opolskie.ngo.pl/

Widzę, że na terenie Waszego województwa działa Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, może warto nawiązać z tą organizacją kontakt i poprosić o pomoc przy pisaniu projektów, czy znalezieniu odpowiednich funduszy, zwłaszcza, że OCWIP odpowiadał za organizację programu dotacyjnego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – nie wiem co będzie w roku 2018 – ale na pewno warto skontaktować się z biurem programu i pytać o kolejne nabory na inicjatywy oddolne:

http://www.ocwip.pl/informacje/aktualnosci/zobacz/Mikrodotacje-dla-NGO/

w imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

Radakcja

Witryna Wiejska

www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!