PYTANIE:
Witam, poszukuję informacji na temat możliwości stworzenia gospodarstwa agroturystycznego – pozwalam sobie napisać w tej sprawie.
Będę wdzięczny za pomoc lub wskazanie miejsca gdzie interesujące mnie informacje mogę znaleźć/przeczytać.
Opiszę w dużym skrócie moją sytuację:
Mieszkam obecnie w […]. Jestem ubezpieczony w ZUS. W niedługim czasie przejmę w formie darowizny, gospodarstwo rolne po moich rodzicach (jest to nieduże 3 ha gospodarstwo (ziemia, las, budynek mieszkalny i budynki gospodarcze). Chciałbym w tym gospodarstwie zamieszkać i rozpocząć działalność agroturystyczną.
PYTANIA (będę wdzięczny za odpowiedź, lub wskazanie miejsca gdzie znajdę te informacje):
1.Czy jako osoba, która dopiero rozpoczyna działalność rolniczą mogę taką agroturystykę prowadzić korzystając ze wszystkich przywilejów, jakie niesie ze sobą bycie rolnikiem (KRUS, możliwość sprzedaży żywności, przetworów itp…)
2.Jakie warunki muszę spełnić, aby otworzyć działalność agroturystyczną,
3.Jakie możliwości/obowiązki/przywileje daje obecnie taka działalność (w świetle najnowszych przepisów)
4.Jakie kroki muszę podjąć, aby zrealizować swój plan?
z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam
ODPOWIEDŹ:
Witam serdecznie!
Dziękuje za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku zaznaczę, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest tylko informacją.
Radziłabym Panu na początku kontakt z najbliższym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego – ODR w gminie, w której znajduje się gospodarstwo rolne po rodzicach. W ODR-ach pracują osoby, które doskonale znają zagadnienie agroturystyki, prowadzą szkolenia na ten temat i z pewnością mogą doradzić Panu w kwestiach wątpliwych. Zwykle znajdują się w miasteczkach/miastach będących siedzibą urzędu gminy.
Po drugie polecam artykuł, który powinien odpowiedzieć na Pana pytania, tj. artykuł dr Michała Romana:
Agroturystykę może Pan prowadzić, będąc ubezpieczony w ZUS – to nie ma znaczenia. To fakt posiadania domu, w którym zamierza Pan mieszkać, z gospodarstwem rolnym (ziemia powyżej 1 hektara), w którym Pan będzie coś uprawiał, albo hodował – stanowi warunek wyjściowy do prowadzenia takiej działalności. Podstawowa formalność związana z prowadzeniem działalności agroturystycznej (choć nie jedyna) to zwykłe zgłoszenie jej do urzędu gminy.
Jeśli będzie Pan faktycznie spełniał kryteria prowadzanie działalności agroturystycznej (np. wynajmował pod swoim dachem nie więcej niż 5 pokoi dla gości), to będzie Pan też mógł dla swoich gości świadczyć inne usługi np. gastronomiczne itd.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwoju działalności agroturystycznej.
Monika Mazurczak-Kaczmaryk
***