Fundusze na remont zabytkowych kapliczek we wsi przez Stowarzyszenie

PYTANIE:

Dzień dobry. W imieniu Stowarzyszenia […] ośmielam się prosić Państwa fundację o udzielenie nam wsparcia dotyczącego renowacji zabytkowych kapliczek w naszej parafii. Nie ukrywam że nasze Stowarzyszenie zostało założone w celu ratowania kapliczek, aby nie dopuścić do zaprzepaszczenia dziedzictwa kulturowego naszego regionu .Nasze stowarzyszenie organizowało różnego rodzaju zbiórki między innymi piknik podczas ,którego zbierane były środki na renowację zaniedbanych obiektów sakralnych ,które są w bardzo złym stanie. Niestety kwota okazała się niewystarczająca nawet na pokrycie kosztu remontu jednej kapliczki. Każda zdobyta złotówka jest dla nas niezwykle ważna i oznacza ogromne wsparcie. Mam nadzieję że Państwa fundacja będzie mogła przyjść nam z pomocą. Za każdą będziemy bardzo wdzięczni jak i za wskazówki gdzie jeszcze moglibyśmy otrzymać wsparcie. Poniższy link jest odnośnikiem na stronę naszego Stowarzyszenia. [..] Pozdrawiam [..]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie! Dziękuję za Pani list. Nasza Fundacja nie prowadzi obecnie żadnego programu dotacyjnego, dlatego nie możemy wesprzeć Państwa inicjatywy, natomiast postaram się wskazać Państwu kilka potencjalnych źródeł.

Widzę, że prace przy renowacji kapliczek prowadzicie pod nadzorem konserwatora zabytków – co także pozwala na korzystanie z dotacji na ten cel od Konserwatora Zabytków, tzn. może korzystać z nich właściciel terenu, na którym owe kapliczki stoją (parafia?) i o ile te kapliczki są wpisane do rejestru zabytków, ale o tym na pewno dobrze wiecie. Jeżeli są one objęte wpisem do rejestru zabytków – to można się też starać o środki z Waszej gminy.

Warto też sprawdzić, czy Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ma aktualny program wsparcia renowacji zabytków:

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/uwaga_konkurs/Mozna_zdobyc_dotacje_na_remont_zabytkow.html

Proponowałabym Państwu też kontakt z Waszą Lokalną Grupą Działania, sprawdzenie jaka jest Lokalna Strategia Działania, czy są w nią wpisane działania zmierzające do ochrony dziedzictwa kulturowego, renowacje cennych zabytków itd… Proszę zapytać, kiedy będzie możliwość ubiegania się o dotacje. W ramach realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) Lokalna Grupa Działania będzie ogłaszała nabory wniosków o udzielenie wsparcia na wdrażanie operacji. Beneficjenci tj. osoby fizyczne i prawne – powinny zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy na poszczególne zakresy tematyczne.

Jeśli będziecie chcieli Państwo przygotować projekt na działanie, które zmobilizuje Waszą społeczność np. do kwesty, zbiórki, innych form zbierania pieniędzy na ten szczytny cel – możecie spróbować np.:

Program „Działaj Lokalnie”www.dzialajlokalnie.pl

– ale chyba w Waszym powiecie nie ma Lokalnego Operatora tego Programu, proszę to sprawdzać co jakiś czas na stronie Programu, bo sytuacja się zmienia, a to byłby dobry konkurs dotacyjny dla Waszego Stowarzyszenia.

Kulczyk Foundation

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/45250-kulczyk-foundation-rozpoczyna-nabor-wnioskow-w-konkursie-grantowym-na-inicjatywy-spoleczne

http://kulczykfoundation.org.pl/#volunteering

Termin do 30 czerwca!!!

Fundacja Bankowa im. L. Kronenberga – wspierają projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego, można próbować.

http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/9637.htm

Skontaktujcie się też z Waszym lokalnym FIO – Funduszem Inicjatyw Obywatelskich, to też jest potencjalne źródło finansowania Waszych działań.

http://www.fir.org.pl/?f=FIO

Podsyłam też Państwu link do rozmowy, jaką przeprowadziłam jakiś czas temu z panem Cichoniem, pasjonatem i społecznikiem, który ocala stare kapliczki na terenie gminy Myślenice, może coś w tej wypowiedzi pana Cichonia np. dotyczącego funduszy – będzie inspirujące dla Państwa?

http://witrynawiejska.org.pl/dziedzictwo-kulturowe/item/43310-co-moze-zrobic-pasjonat-by-ocalic-wazna-czesc-dziedzictwa-kulturowego-w-gminie

oraz z grupą pasjonatów ze stowarzyszenia w Dubiecku:

http://witrynawiejska.org.pl/dziedzictwo-kulturowe/item/43373-o-wadze-konsekwencji-i-pasji-w-ratowaniu-dziedzictwa-kulturowego-wsi

I na koniec, to co jeszcze przychodzi mi do głowy, myśląc o Państwa inicjatywie – czy nie warto skontaktować się z byłymi mieszkańcami wsi (zakładam, że tacy są), którzy często z sentymentem wspominają swoją miejscowość i chętnie wspierają tego typu, konkretne i związane z ocalaniem przeszłości – inicjatywy. Trzeba jednak wymyśleć sposób dotarcia do nich – zdobyć adresy: porozmawiać z osobami, które utrzymują kontakty z tymi osobami, przygotować listy, prośby o wsparcie (o darowizny, datki), kartki – cegiełki, może zrobić specjalną zakładkę na stronie internetowej dla byłych mieszkańców wsi (pewnie są tacy, którzy wyjechali za pracą, czy z innych powodów). Dobrym terminem do zbiórki są okolice świąt, kiedy wiele osób przyjeżdża odwiedzać bliskich oraz groby.

Proszę nie zapominać też o firmach prywatnych, które lubią wspierać konkretne inicjatywy, przy okazji których mogą się promować: może warto skierować prośby do firm budowlanych, remontujących, do banków?

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Temat jest piękny, myślę, że małymi kroczkami uda Wam się zrealizować zamierzony cel, czego serdecznie życzę całemu Stowarzyszeniu.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!