Dzięki KGW Wiadrów oraz wiadrowskim gospodyniom kultura i folklor w Wiadrowie nigdy nie zaginą

kgw grupowezaja22

KGW Wiadrów działa nieprzerwanie od 1953 roku. Jak z perspektywy lat wygląda zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek Wiadrowa zaangażowaniem w działalność Koła. Czy kiedyś działało więcej osób, czy w dzisiejszych czasach zainteresowanie jest większe? Rozmawiam z przewodnicząca KGW Wiadrów, panią Urszulą Majkut.

KGW Wiadrów na samym początku swojej działalności liczyło 106 osób, które aktywnie działały na rzecz naszej lokalnej społeczności. Zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek działalnością koła było duże. W latach 80. członkinie KGW miały np. pierwszeństwo w nabywaniu kurczaków. Mieszkańcy chętnie uczestniczyli i oferowali pomoc przy organizacji różnych inicjatyw na rzecz naszej wsi. Z biegiem lat część pań wyjechała, część niestety po prostu odeszła w stan spoczynku. Liczba członkiń się zmniejszała. Młode mieszkanki niechętnie wstępowały do naszego KGW. Od 2011 roku zauważyliśmy, że do koła zaczęły dołączać młode osoby. Obecnie liczba członków wynosi 33 osoby, ale działamy prężnie organizując różne imprezy. Są też panie spoza naszej wioski.

Obserwując różne działania organizacji lokalnych widać, że to kobiety się bardziej angażują w działania na rzecz swojej lokalnej społeczności. Jak jest u was, czy w KGW Wiadrów działają również mężczyźni?   

Aktywność w naszej społeczności lokalnej jest bardzo dobra i dotyczy obu płci. W działania koła angażują się także mężczyźni. W naszym KGW działa 3 panów w różnym wieku, którzy bardzo nam pomagają i wspierają nas w naszych działaniach. W naszej miejscowości wspierają nas także inni panowie z innych organizacji. Od października działa przy kole sekcja teatralno- kabaretowa dla starszej młodzieży i dorosłych, przy której powstał amatorski Kabaret „0-99”do, której wstępują młodzi mieszkańcy w wieku 20-30 lat oraz starsi w wieku 40-60 lat.

Czy KGW Wiadrów współpracuje z innymi organizacjami lokalnymi?

Współpracujemy oczywiście z różnymi lokalnymi organizacjami jak i osobami prywatnymi : Są to: Urząd Gminy w Paszowicach ( Wójt Gminy Sebastian Oszczęda), Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Rada Sołecka Wiadrowa, sołtys Wiadrowa Piotr Chruściel, Ochotnicza Straż Pożarna w Wiadrowie ( Prezes OSP Krystian Rudy), LZS „Nysa Wiadrów”( Prezes LZS Andrzej Paździerz), Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy,(Prezes KR Radosław Zysnarski), Gospodarstwo Rolne w Wiadrowie (właściciel Maciej Suchorzewski) Publiczne Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie( Dyrektor Gimnazjum Adam Kijak), Rada Parafialna, Publiczne Przedszkole w Wiadrowie, Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach ( Dyrektor GOK Małgorzata Świderska), Jaworski Ośrodek Kultury, Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa (ECMEN), Jaworskie Stowarzyszenie Charytatywne „Damy Radę”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania LGD „Partnerstwo Kaczawskie”, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu (Oddział w Jaworze, doradca Katarzyna Wojciechowska), Gminno -Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Bolkowie, Urząd Gminy Wądroże Wielkie (Wójt Elżbieta Jedlicka), Stowarzyszenie Aktywni Borów –Dzierżków (Prezes Krystian Ulbin), KGW- w Lipie, KGW w Pogwizdowie , KGW w Snowidzy, Stolarnia-( właściciel Janusz Nawara), sklep „Elzam” w Wiadrowie (właściciel Andrzej Niedźwiedź), stolarz w Wiadrowie (Mirosław Chałupka), stolarz w Kwietnikach ( P. Skrzypek).

Liczymy oczywiście, że grono organizacji i osób, z którymi będziemy współpracować poszerzy się jeszcze w przyszłości.

Jakie są źródła finansowania działalności Waszego KGW?

Głównymi źródłami finansowania KGW i naszej działalności jest przede wszystkim nasz własny wkład (składki członkowskie, finanse z naszej działalności i dochody z organizowanych imprez, bezpośredniej sprzedaży, np. ciasto, frytki, pierogi, bigos, grochówka, wiejski chleb ze smalcem i z ogórkiem, rękodzieło itp.).

Pozyskujemy środki również od sponsorów, z funduszu sołeckiego i z funduszy unijnych. Są to również uzyskane granty z pisanych projektów (np. Działaj Lokalnie).

Jakie największe przeszkody spotykacie podczas Waszych działań? Co powinno się zmienić w regulacjach prawnych, aby działalność Koła była łatwiejsza i bardziej owocna?

Na dzień dzisiejszy naszą największą bolączką jest osobowość prawna, która jest konieczna do pozyskania większych pieniędzy. Jako iż nie jesteśmy stowarzyszeniem, takowych pozyskać nie jesteśmy w stanie. Musimy zawsze podpinać się pod jakaś organizację (np. OSP, Kółko Rolnicze, Gminny Ośrodek Kultury), które użyczają nam osobowości prawnej z numerem KRS w celu napisania projektu.

Następny punkt, który takowych barier dotyczy to przepisy dotyczące sprzedaży np. rękodzieła, które nie są do końca jasne i z tego powodu są obawy przed ich interpretacją. Myślę, że z tym generalnie mają problem KGW z całej Polski.

3
Ula Majkut w przebraniu Pszczółki Mai na Mikołajkach w Wiadrowie.

W przeszłości Witryna Wiejska publikowała relacje z działań KGW Wiadrów, które przesyłaliście do naszej redakcji. Czy promocja własnych działań jest dla Was ważna? W jaki sposób promujecie te działania?

Promocja naszych działań jest w obecnych czasach dość ważna. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zaprezentować swoje działania na portalu Witryna Wiejska. Własne działania promujemy na naszej stronie internetowej: www.kgwwiadrow.blox.pl oraz na fanpage’u na portalu www.facebook.com.

Nasz amatorski Kabaret „0-99” także ma stronę internetową:www.kabaret099.blox.pl.

Poza tym mamy swoją stronę na Ogólnopolskim Portalu dla Kół Gospodyń Wiejskich www.mojeKGW.pl oraz w portalu Kobiety na wsi – www.kobietynawsi.pl.

Ponadto o naszym KGW Wiadrów można przeczytać na stronach portali internetowych: Wieści dla domu, Wieści rolnicze, Agri-24.pl, Zażyj Kultury.pl.

Jaki był jeden, najbardziej pamiętny projekt, który KGW Wiadrów realizowało do tej pory?

Jeden z najbardziej pamiętnych to projekt w ramach Programu Działaj Lokalnie, Akademii Rozwoju Filantropii i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem LGD Partnerstwo Kaczawskie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach.

wiad
Wiadrów. MINI CENTRUM powstałe w ramach projektu.

Projekt zrealizowaliśmy w 2012 r. a zatytułowany był „Przyjedź do Wiadrowa poznaj Polską wieś od nowa”. Wiadrów przyozdobiony został dużymi, drewnianymi wiadrami, w których nasadziliśmy krzewy i kwiaty. Powstało również mini-centrum Wiadrowa, a w nim ławeczki z tablicą historyczną Wiadrowa. Przy instytucjach ważnych dla naszej społeczności także ustawione zostały wiadra z krzewami. Owe wiadra nawiązują tematycznie do nazwy naszej wioski (Wiadrów- wiaderko).

Jakie macie plany na najbliższy rok?

Ten rok zapowiada się na niezwykle pracowity: Dzień kobiet i mężczyzn, organizacja warsztatów kulinarnych, plastycznych, rękodzielniczych i innych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, występy obu sekcji tzn. teatralno – kabaretowej dla starszej młodzieży i dorosłych, sekcji muzyczno – teatralnej dla dzieci i młodzieży, występy grupy dziecięcej „Smerfetki”, występy amatorskiego Kabaretu „0-99” (powstanie nowych skeczy), występy zespołu folklorystycznego „Wiadrowianie” – czyli 3 grup, które to działają przy kole Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie.

Poza tym: Majówka w Myśliborzu, 70-lecie naszego OSP, Dzień Dziecka, Dożynki Wiejskie, Dni Odnowy Wsi Wiadrów, Święto Pierogów, Święto chleba i piernika w Jaworze, Jarmarki (Wielkanocne i Bożonarodzeniowe), 150-lecie Kół Gospodyń Wiejskich, Powiatowe Dożynki, Andrzejki, Mikołajki dla dzieci, Sylwester, wycieczka jednodniowa do ogrodu botanicznego w Wojsławicach, oraz inna wycieczka dwudniowa.

Dodałabym jeszcze: przeglądy zespołów folklorystycznych, zrealizowanie trzech projektów dla mieszkańców, młodzieży oraz dla naszego KGW. Liczymy, że uda nam się też zakupić nowe stroje dla KGW, zespołu folklorystycznego „Wiadrowianie”, Kabaretu „0-99” oraz grupy dziecięcej „Smerfetki”.

Znając życie pewnie na bieżąco pojawiać się będą nowe, ciekawe pomysły na działanie naszego KGW …..

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w dalszej działalności KGW Wiadrów.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!